Olimp to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Gdańsku, położony w centrum dzielnicy Wrzeszcz Górny. Ten siedemnastokondygnacyjny wieżowiec, o wysokości 55 metrów, został oddany do użytku 31 grudnia 1969 roku. Choć dziś otaczają go inne nowoczesne obiekty, w tym Quattro Towers i Centrum Handlowe Manhattan, Olimp wciąż przyciąga uwagę jako najstarszy z najwyższych budynków mieszkalnych w Gdańsku.
Projekt budynku powstał w 1961 roku, a jego autorami byli architekci Romuald Kokoszko i Stanisław Michel. Wieżowiec wpisuje się w styl modernistyczny, nawiązujący do nowoczesnych zachodnich trendów w architekturze tamtego okresu. Realizacja projektu miała na celu stworzenie budynku, który będzie wyróżniać się w krajobrazie miasta, zarówno pod względem wysokości, jak i nowoczesności formy.
Wieżowiec w 1970 roku. Fot. Zbigniew Kosycarz / KFP
Budowa Olimpu rozpoczęła się w 1966 roku, a jego realizacja nie była pozbawiona trudności. W tamtych czasach inwestycje budowlane o takiej skali były rzadkością, co wywoływało spore zamieszanie, np. niespotykane wcześniej korki na pobliskiej alei Grunwaldzkiej. Po trzech latach, 31 grudnia 1969 roku, budynek został oficjalnie oddany do użytku, stając się symbolem nowoczesnej architektury Wrzeszcza. W obiekcie powstało 65 mieszkań o wysokim standardzie. Wykończono je dębowymi parkietami, glazurą i terakotą oraz wyposażono w szafy, pawlacze oraz meble kuchenne i kuchenki gazowe. Na parterze wieżowca umieszczono placówki handlowo-usługowe, połączone z budynkiem zajmowanym przez duży sklep samoobsługowy. Na II piętrze, wokół głównej bryły budynku, stworzono taras rekreacyjny, a na ostatniej kondygnacji otwarto kawiarnię.
Nazwa budynku – Olimp – wzięła się właśnie od niej. Lokal, stanowiący swego rodzaju atrakcję, oferował gościom możliwość podziwiania panoramy Wrzeszcza i okolic z unikalnej perspektywy. Obecnie na najwyższym piętrze znajduje się restauracja. Olimp był wówczas drugim najwyższym budynkiem w Gdańsku, ustępując miejsca jedynie powstającemu w tym samym czasie Zieleniakowi i szybko zyskał miano jednego z symboli dzielnicy Wrzeszcz Górny. W czasach PRL budynek potocznie nazywano „Dolarowcem”, ponieważ mieszkania w nim można było nabyć wyłącznie za „twardą walutę”, najczęściej dolary amerykańskie. Z tego względu, lokale mieszkalne w Olimpie były dostępne jedynie dla osób posiadających dostęp do obcej waluty, głównie marynarzy i ich rodzin.
Pomimo upływu lat, Olimp nadal pełni ważną funkcję w architektonicznym krajobrazie Gdańska. Do 2011 roku był najwyższym budynkiem w dzielnicy Wrzeszcz, symbolizującym nowoczesność i rozwój. Dziś, choć otoczony przez nowe inwestycje, wciąż przyciąga uwagę swoim modernistycznym stylem i charakterystyczną sylwetką.
Źródło: gdansk.pl, gdansk.gedanopedia.pl
Czytaj też: Gdańsk | Wieżowiec | Urbanistyka | Miasto | Historia | whiteMAD na Instagramie