Dom jak szklany pawilon zatopiony w przyrodzie

Alberto Campo Baeza to ur. 1946 w Valladolid, hiszpański architekt. Od wielu lat pracuje jako wykładowca Wzornictwa na Wyższej Szkole Architektury w Madrycie ETSAM. Architekt zaprojektował wiele znanych i cenionych budynków, otrzymał wiele nagród. Jego prace były często wystawiane i zostały opublikowane w najważniejszych magazynach architektonicznych z całego świata.

Olnick Spanu House powstał w Garrison w stanie  Nowy Jork. Dom nawiązuje do rozwiązań projektowych oraz podejścia architektury znanej z modernizmu. Budynek jest niemal w całości przeszklony. Ma 94 metry długości i  25 metrów szerokości, umieszczony został  na betonowej platformie i pokryty lekkim dachem. Budynek położony jest wśród bujnej zieleni na brzegu rzeki Hudson. Nadana mu lekka forma sprawiła, że idealnie wpisuje się  w otaczający go krajobraz i umożliwia stały kontakt z naturą. Architekt idealnie połączył wnętrze budynku i świat zewnętrzny.

“Ta konstrukcja na platformie przypomina duży stół z dziesięcioma nogami. Stworzone są w nim trzy główne obszary. Centralna przestrzeń to przestronny salon, jadalnia z duży białym stołem. Od strony  basenu, znajduje się kuchnia, natomiast po drugiej stronie, w sposób podobny do pensatorio, teren wokół paleniska. Poniżej, zlokalizowane są pokoje sypialniane oraz łazienki . W jego centralnej sieni, łączącej główne wejście oraz ogród, utworzona została galeria w której umieszczony zostały eksponaty nawiązujące do sztuki włoskiej” – opisuje architekt.

Według nas dom jest przepięknym przykładem dobrej architektury w duchu modernistycznym, wliczając wspaniały widok dajemy 10/10. (ms)