Famartin, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

One Times Square: kultowy nowojorski wieżowiec i jego przemiany

One Times Square, znany również jako 1475 Broadway, New York Times Building lub New York Times Tower, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych drapaczy chmur na świecie. Znajduje się on u zbiegu 42. Ulicy i Broadwayu, w sercu Times Square, w dzielnicy Manhattan. Budynek, który od momentu otwarcia w 1905 roku odgrywał kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości Nowego Jorku, na przestrzeni ponad stu lat przeszedł wiele modernizacji, w wyniku których utracił swój pierwotny wygląd. Dziś jest głównie wielkim stelażem na wszelkiego rodzaju billboardy reklamowe.

One Times Square został ukończony w 1904 roku i od razu stał się drugim najwyższym budynkiem na Manhattanie, mierząc 111 metrów. 25-piętrowy wieżowiec pierwotnie pełnił funkcję siedziby gazety „The New York Times”, od której nazwę zaczerpnął sam plac Times Square. Obiekt wzniesiono przy użyciu stalowego szkieletu, który następnie uzupełniono cegłami i betonem oraz wykończono różnego rodzaju kamieniem i innymi materiałami. Elewacjom nadano modny wówczas wystrój, na który składały się pilastry, ozdobne gzymsy, opaski okienne czy boniowanie w dolnej części wieżowca. The New York Times przeniósł swoją redakcję do nowego budynku rok po jego ukończeniu, a uroczystość otwarcia siedziby uczczono imponującym pokazem sztucznych ogni o północy 1 stycznia 1905 roku. Tradycja ta przekształciła się z czasem w coroczne świętowanie Nowego Roku, podczas którego odbywa się słynne opuszczanie kuli.

Rok 1919. Fot. The Brown Brothers, Public domain, via Wikimedia Commons


Tradycja opuszczania kuli na One Times Square stała się jednym z najważniejszych symboli noworocznych obchodów na świecie. Pomimo różnych przemian i modernizacji budynku, tradycja ta pozostała niezmienna, przyciągając średnio milion osób każdego roku, a sam budynek stał się miejscem kultowym dla Nowojorczyków i turystów z całego świata. Wkrótce po otwarciu wieżowca, w pierwszej dekadzie XX wieku, obszar Times Square został gęsto zabudowany restauracjami, teatrami, hotelami i budynkami biurowymi. W 1913 roku, zaledwie kilka lat po przeprowadzce, The New York Times opuścił One Times Square i przeniósł się do nowej siedziby. W budynku pozostawiono jedynie filie reklamowe, aż do jego sprzedaży w 1961 roku. W ciągu następnych dziesięcioleci, One Times Square przekształcił się z siedziby prasowej w gigantyczny billboard reklamowy.

Wieżowiec przed i po przebudowie – rok 1905 i 1984. Fot. Miscellaneous Items in High Demand, PPOC, Library of Congress, Public domain, via Wikimedia Commons i TedQuackenbush, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

W 1963 roku budynek został sprzedany firmie Allied Chemical, która dokonała gruntownej modyfikacji jego elewacji, zastępując oryginalne, ozdobne elementy z granitu i terakoty marmurem i betonem. Większość fasad budynku zyskała prostą formę, a wnętrza na wyższych piętrach pozostawały puste z powodu wysokich kosztów remontu. Wkrótce zauważono, że budynek generował większe przychody z reklam niż z wynajmu powierzchni biurowych, co zadecydowało o jego przyszłym charakterze. Pod koniec XX wieku i na początku XXI wieku One Times Square zyskał reputację jako jedno z najdroższych i najbardziej pożądanych miejsc reklamowych na świecie. Pierwszy Jumbotron został zainstalowany przez firmę Sony w 1990 roku, a kolejne ekrany pojawiały się stopniowo, przyciągając uwagę milionów przechodniów. Od tamtej pory, budynek był świadkiem dynamicznych zmian na rynku reklamy zewnętrznej. Billboardy można wynająć na godzinę lub dzień, na potrzeby wprowadzenia nowych produktów lub innych specjalnych wydarzeń. Wygenerowane przychody mogą osiągnąć sumę nawet 10 000 USD na godzinę. Na budynku umieszczono także m.in. pasek z informacjami na żywo.

Famartin, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Pod koniec lat 90. XX wieku, pierwsze trzy piętra budynku zajmował sklep Warner Bros., a obecnie znajduje się tam flagowy sklep Walgreens. Na fasadzie budynku zamontowano wówczas gigantyczne ekrany LED, które stały się nowym symbolem Times Square. W 2008 roku Walgreens zainstalował największy na świecie billboard z diodami elektroluminescencyjnymi. Dziś One Times Square, choć w dużej mierze niewykorzystywany jako budynek biurowy, jest jednym z najważniejszych punktów na mapie Nowego Jorku. Jego rola jako gigantycznego billboardu reklamowego oraz miejsce corocznych obchodów Nowego Roku sprawiają, że jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Obecnie obiekt przechodzi renowację, która ma zakończyć się w 2025 roku.

Źródło: onetimessquare.com, jamestownlp.com

Czytaj też: Architektura | Biurowiec | Elewacja | Metamorfoza | Wieżowiec | Nowy Jork | Stany Zjednoczone