One wall House Christiana Kereza

Ten niesamowity dom o nazwie House with One Wall zaprojektowany został przez światowej sławy architekta Christiana Kereza.

Zlokalizowany jest na zboczu niewielkiej działki, w zachodniej części Zurichu z przepięknym widokiem na pobliskie jezioro Zurichsee. Dom powstały na bazie sześciokątnego rzutu podzielony został na dwie zupełnie oddzielne części, dzięki czemu może być zamieszkany przez dwie rodziny. Cała bryła budynku opakowana została w szklaną elewację, konstrukcja nośna natomiast znajduje się wewnątrz budynku. Dzięki temu zabiegowi bryła, pomimo wszechobecnego betonu sprawia wrażenie bardzo lekkiej i nie przytłaczającej otoczenia.

Ciekawym pomysłem było stworzenie nieregularnego kształtu ściany wewnętrznej, która poza lepszymi właściwościami konstrukcyjnymi różnicuje układ obu mieszkań, dzięki czemu dom ten nie jest typowym bliźniakiem. Jedynymi nieotwartymi przestrzeniami w domu są łazienki i ubikacje. Wnętrze w całości utrzymane jest w minimalistycznym i dość surowym stylu. Głównymi materiałami wykończeniowymi są: szkło, beton i stal.  Jak twierdzi architekt, wnętrze to ma kontrastować z otaczającym budynek zielonym, dość mocno zróżnicowanym i urokliwym krajobrazem. (ms)