Grandland X

Opel gra w zielone! Grandland X pozwala na bezemisyjną jazdę

Dobry design i nowoczesne technologie to zawsze intrygujące połączenie. Przykładem jest nowy Opel Grandland X, który jako hybryda plug-in sprawdzi się podczas jazdy po mieście oraz będzie doskonałym kompanem podczas weekendowych przejażdżek w plener. Przyglądamy się atutom tego ekologicznego modelu.

Opel Grandland X to uniwersalne auto, które sprosta wielu wyzwaniom. To jeden z kilku modeli marki Opel, który wpisuje się w politykę firmy zmierzającej do elektryfikacji całej swojej gamy modelowej do 2024 r. Na elektryczną rewolucję czterech kółek nie będziemy musieli czekać kilka lat. Opel już do 2021 roku planuje zelektryfikować dziewięć najważniejszych modeli aut – przykładem jest tutaj w pełni elektryczna Mokka-e, którą już można zamawiać, a w salonach sprzedaży pojawi się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

W portfolio aut marki Opel już dostępny jest nowy model hybrydowy typu plug-in: Grandland X Hybrid4. Samochód ma napęd na cztery koła i charakteryzuje się eleganckim designem. Producent wprowadził do sprzedaży wariant z czarną maską, która skrywa prawdziwą moc. Samochód wyposażony został w turbodoładowany silnik benzynowy 1.6 oraz układ dwóch silników elektrycznych – w sumie mogą się pochwalić mocą wynoszącą 300 KM.

Lubisz dużo jeździć i nie wydawać fortuny na paliwo? Tutaj prawdziwa gratka: Grandland X Hybrid4 zużywa zaledwie 1,3-1,4 litra paliwa na 100 kilometrów w cyklu mieszanym wg WLTP. Wynik ten udało się osiągnąć za sprawą wydajnego zespołu napędowego, który prócz czterocylindrowego silnika benzynowego składa się też z układu dwóch silników elektrycznych i akumulatora litowo-jonowego o pojemności 13,2 kWh. Silnik spalinowy będzie wykorzystywany głównie przy średnich i dużych prędkościach jazdy, natomiast w czasie jazdy z niską oraz zmienną prędkością napęd zapewni elektryczna część układu. Jak długo możesz jeździć korzystając wyłącznie z elektrycznego napędu? Badania, które producent przeprowadził w Niemczech wykazały, że 80 procent kierowców pokonuje dziennie mniej niż 50 kilometrów tras. Oznacza to, że użytkownicy Grandlanda X Hybrid4 poruszając się po mieście będą mogli praktycznie przez cały dzień jeździć w trybie bezemisyjnym!

W sumie model oferuje cztery tryby jazdy — elektryczny, hybrydowy, AWD i sportowy, dzięki temu kierowca może wybierać charakterystykę pojazdu odpowiadającą jego preferencjom i konkretnym warunkom jazdy. Jak to działa? Przykładem jest poruszanie się w trybie hybrydowym — samochód będzie automatycznie dobierał najbardziej efektywny sposób napędu, z możliwością przełączenia na bezemisyjny tryb elektryczny po dotarciu do centrum miasta. Taki sposób jazdy przekłada się na realne korzyści finansowe. Energia elektryczna jest tańsza od benzyny.

Kolejnym atutem jest wyposażenie samochodu w układ hamowania regeneracyjnego, który odzyskuje energię wytwarzaną w czasie hamowania lub wytracania prędkości. Wystarczy zahamować, by część energii ponownie przesłać do akumulatora. W sumie można w ten sposób zaoszczędzić około 10 procent pojemności baterii. Czas ładowania zależy od typu użytej ładowarki. Oprócz kabla dostarczanego wraz z pojazdem, który służy do ładowania auta z domowego gniazdka, Opel zaoferuje także urządzenia do szybkiego ładowania na publicznych stacjach oraz z ładowarek naściennych w domu. Za pomocą takiej ładowarki o mocy 7,4 kW akumulator samochodu można naładować do pełna nawet w godzinę i 45 minut!

Grandland X


Mimo tak rozbudowanego napędu wewnątrz udało się zachować przestrzeń, gwarantując podróżnym wygodę jazdy. Auto zostało zaprojektowane w taki sposób, że akumulator umieszczono pod tylnymi siedzeniami, nie ograniczając przestronności wnętrza i pojemności bagażnika.

Grandland X Hybrid4 to pojazd zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie kierowcy i pasażerów. Pomocna jest tutaj usługa telematyczna Opel Connect, wystarczy wcisnąć czerwony przycisk alarmu, aby połączyć się z pomocą drogową oraz służbami ratowniczymi. W przypadku zadziałania napinaczy pasów bezpieczeństwa lub poduszek powietrznych połączenie ze służbami ratowniczymi jest nawiązywane automatycznie.

Z okazji elektrycznych premier Opel zainaugurował akcję “Żyj pod prąd”. Do współpracy zaprosił Marcina Dorocińskiego, który nagrał kilka podcastów o elektrycznym napędzie, ekologicznym zmianom w branży motoryzacyjnej. Marcin Dorociński słynie z promowania ekologicznego trybu życia i w podcastach dzieli się cennymi wskazówkami, podpowiadając, jak żyć w zgodzie z naturą. Podcasty dostępne są na stronie www.zyjpodprad.pl oraz platformach: YouTube, Spotify, Apple Podcasts. Niżej publikujemy wideo promujące akcję “Żyj pod prąd”. Zapnijcie pasy i w drogę!

Czytaj też: Motoryzacja | Ciekawostki | Ekologia | Technologia

źródło: materiały prasowe Opel (zyjpodprad.pl)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły