Open House

Open House: innowacyjny dom spod Bremy. Robert Konieczny zastosował tu przesuwne ściany

Projekt domu jednorodzinnego Open House autorstwa Roberta Koniecznego i zespołu KWK Promes wychodzi naprzeciw oczekiwaniom inwestora. Pragnął on zamieszkać w zacisznej na co dzień okolicy, na obrzeżach jednej z niemieckich wsi położonych nieopodal Bremy. Działka znajduje się w sąsiedztwie lasu, jednak ze względu na cykliczne wydarzenia sportowe w pobliżu zaciszna lokalizacja zamienia się w miejsce pełne przypadkowych osób. Architekci chcieli uniknąć ogrodzenia, by ograniczyć ingerencję w charakter tego miejsca i jednocześnie zachować naturalną migrację dzikich zwierząt. Wyzwaniem projektu stało się więc zachowanie codziennej otwartości, ale z możliwością czasowego zamknięcia, kiedy jest to potrzebne.

Inwestorowi spod Bremy nie były obce wcześniejsze mobilne projekty Roberta Koniecznego, dlatego chętnie przystał na propozycję zastosowania kinetycznego rozwiązania w swoim przyszłym domu marzeń. Punktem wyjścia dla zespołu projektowego z KWK Promes była obserwacja okolicznych budynków z charakterystycznymi okiennicami, ale też doświadczenia Koniecznego wyniesione z Arki, wokół której nie zrobił ogrodzenia. W Open House zamiast bezpośrednio przesłaniać duże, skumulowane na jednej ścianie okna, okiennice odsunięto od bryły, tworząc nietypowe atrium, które po otwarciu staje się fragmentem otaczającej łąki. Ruchoma, dwuczęściowa konstrukcja na szynach na planie koła ma możliwość zamykania się i otwierania wedle potrzeb mieszkańców, niezależnie od siebie i w różnych konfiguracjach.

Rozwiązanie to może mieć wiele zastosowań: stworzy intymną i prywatną strefę, albo tylko rodzaj częściowego przysłonięcia podczas wydarzeń sportowych, a dodatkowo umożliwi ochronę przestrzeni przed dzikimi zwierzętami z pobliskiego lasu, które po zmroku czasem odwiedzają pobliskie gospodarstwa. Ruchome ściany tworzące tymczasową przegrodę mają pomóc w zachowaniu komfortu wszystkim użytkownikom okolicy – ludziom i zwierzętom.

Ten niewielki dom został zaprojektowany z myślą o dwuosobowej rodzinie. Obiekt, który jest już w trakcie budowy, będzie miał około 250 m kw. powierzchni użytkowej, łącznie z garażem. W środku przewidziano dwie sypialnie, przestronny salon z antresolą oraz kuchnię. Do przestrzeni wewnętrznej domu można zaliczyć też jego taras, który dzięki ruchomym ścianom w każdej chwili z otwartej na publiczny widok przestrzeni może stać się elementem strefy prywatnej. W tym kontekście przesuwne ściany są nie tyle ogrodzeniem, a raczej elementem architektury rozciągającej jej granice.

Dach budynku pokryty trzciną i bielone ściany nawiązują do tradycyjnej architektury okolicy. Okna zlokalizowane na południowej stronie obiektu zostały umieszczone pod obrysem dachu, aby zredukować czas nadmiernego nagrzewania się wnętrz, co znacząco obniży koszty energetyczne tego projektu. Konstrukcja dachu, wyposażona w specjalne szczeliny na jego szczycie, sprawia, że cały dom działa jak komin, wspomagając wentylację grawitacyjną. Energia elektryczna potrzebna do zasilania domu oraz mechanizmu przesuwanych ścian będzie pochodzić z paneli fotowoltaicznych, co dodatkowo podkreśla niezależność energetyczną i ekologiczność inwestycji.

Prace budowlane rozpoczęły się w czerwcu, a oddanie Open House planuje się na przyszły rok.

Robert Konieczny to architekt i założyciel pracowni KWK Promes. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który ukończył w 1995 roku. Konieczny zdobył międzynarodowe uznanie za swoje innowacyjne podejście do architektury, szczególnie w kontekście domów jednorodzinnych i budynków użyteczności publicznej.

Jego najbardziej znane projekty to m.in.:

1. **Dom Bezpieczny** – słynący z innowacyjnych rozwiązań związanych z bezpieczeństwem i mobilnością elementów budynku.
2. **Arka Roberta Koniecznego** – projekt zdobył wiele nagród, w tym tytuł „Najlepszego Domu Świata” przyznawany przez magazyn Wallpaper.
3. **Dom Kwadrantowy** – wyróżniający się obracającym się na planie kwadratu układem pomieszczeń, umożliwiającym dostosowanie budynku do warunków pogodowych i potrzeb użytkowników.
4. **Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy** – uznane za „World Building of the Year” podczas Światowego Festiwalu Architektury w 2016 roku.
5. **Plato Galeria Sztuki Współczesnej** – jeden z pięciu najlepszych budynków Europy EU Mies Awards 2024.

Robert Konieczny jest również członkiem Francuskiej Akademii Architektury i laureatem licznych nagród architektonicznych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Jego prace charakteryzują się funkcjonalnością, nowoczesnym podejściem oraz harmonijnym połączeniem z otoczeniem.

Źródło: Robert Konieczny/KWK Promes

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Ekologia | whiteMAD na Instagramie  | KWK PROMES | Niemcy