Opera Nova w Bydgoszczy zostanie rozbudowana. Powstanie czwarty krąg!

Opera Nova w Bydgoszczy zostanie rozbudowana, wzbogacając się o kolejny, czwarty już krąg. W nim mają powstać nowe sale prób, mogące pomieścić aż 500 osób, a także sala kinowa, która przyjmie 205 gości. Opera Nova mieszcząca się przy zakolu rzeki Brdy jest jedną z najważniejszych instytucji kultury w Bydgoszczy i jedną z najnowocześniejszych oper w Polsce. 

Kompleks, który jest jednym z nowocześniejszych teatrów muzycznych w Polsce doczeka się rozbudowy dzięki partnerstwu władz miasta i rządu. Podpisana została umowa z Urzędem Marszałkowskim o finansowym wsparciu tej inwestycji przez Miasto, a jednocześnie ogłoszono przetarg na rozbudowę obiektu o czwarty krąg oraz podziemny garaż.

Opera Nova w Bydgoszczy co powstanie w czartym kręgu? 

“Planowana rozbudowa siedziby instytucji kultury zapewni optymalne warunki dla realizacji spektakli operowych, operetkowych, baletowych i musicalowych a także przyczyni się również do rozwoju działalności festiwalowej oraz poszerzenia funkcji kongresowo-konferencyjnej, co wzmocni konkurencyjność instytucji na forum krajowym i międzynarodowym. Nowy obiekt będzie składał się m.in. z: sali kameralnej z widownią dla 485 osób; holu dla widzów z zapleczem szatniowo-sanitarnym; przestrzeni wystawienniczej oraz sali kinowej o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku dla 205 widzów. Zaplanowano również łączniki z budynkiem głównym Opery na kilku poziomach. Po wybraniu wykonawcy pierwszym etapem robót będą: prace archeologiczne, rozbiórki nawierzchni kamiennych i elementów małej architektury, likwidacja i przełożenie części instalacji podziemnych, wykonanie ścianek szczelinowych i roboty fundamentowe.” – czytamy w komunikacie na stronie http://www.opera.bydgoszcz.pl/ 

Koszt inwestycji „Rozbudowa Opery Nova w Bydgoszczy o IV krąg” został określony na poziomie 129 milionów złotych. Początkowo planowano, że prace wystartują w roku 2021, jednak termin ten został przesunięty na 2022 rok, a lokalny samorząd jest gotowy do rozłożenia realizacji na dwa etapy. Jak czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie Opery Nova w Bydgoszczy, pierwsi goście mają odwiedzić nowy krąg opery w 2025 roku.


Kto zaprojektował IV krąg opery w Bydgoszczy?

Zwycięski projekt rozbudowy Opery Nova w Bydgoszczy przedstawiła pracownia WAPA Warsztat Architektury (http://www.wapa.pl). Pochodzący z 2017 roku projekt zakłada budowę cylindrycznego obiektu o powierzchni 4.400 m2 i kubaturze 28.000 m3. We wnętrzu, w ramach oczekiwań inwestora,  zaprojektowano sale teatralne, sale kinowo – widowiskowe, sale prób, podziemny parking i wielofunkcyjne powierzchnie wystawiennicze.

O architektach: WAPA Warsztat Architektury Pracownia Autorska

WAPA Warsztat Architektury Pracownia Autorska jest firmą projektową kierowaną przez dra inż. architekta Krzysztofa Kozłowskiego. Działalność biura obejmuje projektowanie architektoniczne i urbanistyczne, jak również kształtowanie krajobrazu, projekty wnętrz oraz wzornictwo. Firma współpracuje z wiodącymi, specjalistycznymi biurami branżowymi oraz z dużymi, międzynarodowymi firmami konsultingowymi, w tym, w zakresie prowadzenia inwestycji i kontroli kosztów. Prace wykonywane przez firmę charakteryzują się indywidualnością, wysoką jakością rozwiązań przestrzennych i materiałowych oraz dbałością o detal, będących wyrazem profesjonalnego podejścia do zagadnień współczesnego projektowania.

źródło / zdjęcia / wizualizacje: http://www.opera.bydgoszcz.pl/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Bydgoszcz | Ciekawostki | Muzeum | whiteMAD na Instagramie