Opuszczona elektrownia zmieni się w nowoczesną, wielofunkcyjną przestrzeń

Opuszczona elektrownia w San Francisco znajduje się w prestiżowej lokalizacji, nieopodal zatoki Oceanu Spokojnego. Sporych rozmiarów obiekt przez lata stał opuszczony. Niedługo zmieni się w nowoczesny budynek, w którym znajdą się biura, a także lokale usługowe i gastronomiczne. Projekt wykonali architekci z pracowni Herzog & de Meuron. 

Opuszczona elektrownia to już nie tylko projekt. Niedawno architekci z Herzog & de Meuron wmurowali  na placu budowy kamień węgielny pod inwestycję, która ma odmienić wizerunek dawnego terenu przemysłowego, rozciągającego się wzdłuż zatoki w San Franscisco. Omawiany obiekt nazywany „Station A” w okresie swojej świetności był główną elektrownią zasilającą San Franciso.


Architektom z Herzog & de Meuron zależało nie tylko na zachowaniu oryginalnej bryły i kubatury budynku, ale także pozostawienie w miarę nie zmienionym stanie układu pomieszczeń. Udało się to dzięki zastosowaniu lekkiej stalowej konstrukcji, która zadaszyła cały obiekt. Dzięki temu zachowano kształt dawnej hali z turbinami, w której znajdzie się otwarty pasaż z lokalami handlowymi, usługowymi i gastronomicznymi. Ponad główną halą znajdą się nowe piętra, które zostaną przeznaczone na biura.

Ciekawym zabiegiem było zachowanie dawnych świetlików i dużych otworów wentylacyjnych, które nie tylko wciąż będą spełniać swoje dawne funkcje, ale także pozwolą na zachowanie industrialnego charakteru budynku. Teren otaczający budynek ma zmienić się w wielofunkcyjny plac, w którym organizowane będą wydarzenia kulturowe. W celu przebudowy obiektu, architekci z Herzog & de Meuron nawiązali współpracę z Adamson Associates.

Czytaj też: Stany Zjednoczone | Metamorfoza | Cegła | Architektura | Renowacja

 

źródło: Herzog & de Meuron