Opuszczona stodoła w Islandii stała się ich nowym domem [ZDJĘCIA]

Opuszczona stodoła nowoczesnym domem? Pracownia architektoniczna Bua Sudio zrealizowała nietypowy projekt. Dawny budynek gospodarczy zmieniono w wygodne miejsce do życia.

Dom znajduje się na odludziu, ale nowym właścicielom właśnie o to chodziło. Inwestorami są artyści, którzy szukali dla siebie miejsca, w którym będą mogli mieszkać szukając twórczego natchnienia. Dawna stodoła jest teraz ich pracownią i miejscem artystycznych rezydencji.

Projektując budynek architekci starali się zachować jak najwięcej starej tkanki. Dlatego nowa część jest niczym moduł doczepiony do cegieł stodoły. Przestrzenie do pracy artystów stworzono w parterowej części budynku, wyżej znalazła się strefa prywatna z sypialniami.

Projekt nadbudowy wymagał delikatnego podejścia do starych ścian stodoły. Po przebudowie stały się fasadą nowego budynku. Stare, betonowe ściany kontrastują z lekką drewnianą konstrukcją wnętrz.


W przestrzeni dawnej stodoły architekci zaprojektowali kuchnię i jadalnię, jednak duża część starych zabudowań nie była wystarczająco stabilna i nie można było jej ponownie wykorzystać. W efekcie samotnie stojące stare ściany pełnią funkcję muru ogródka.

Wnętrze utrzymane jest w jasnej kolorystyce. Wszechobecne drewno wizualnie ociepla całość. Wszak budynek znajduje się w chłodnej i surowej Islandii. Cały projekt jest przykładem tego, że nawet opuszczona stodoła może stać się nowoczesnym miejscem do życia.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Islandia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: Studio Bua

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły