Opuszczony klasztor zmieniony w restaurację. Zaglądamy do środka

Takie miejsca mają genialny klimat. Dawny klasztor znajduje się w miejscowości Růžová w Czechach. W jego wnętrzu otwarto restaurację “Trzy róże”.

Projekt restauracji przygotowali architekci z pracowni ADR. Projektanci z pełną świadomością podeszli do miejsca, w którym projektują, dlatego postawili na minimalizm, który w niektórych miejscach jest wręcz ascetyczny. Rewitalizacja klasztoru Broumov trwa od kilku lat. Projektanci chcieli uwypuklić najładniejsze elementy barokowej konstrukcji. Kompleks zyskał już odnowiony ogród, kawiarnię, dziedziniec różany i nowe centrum obsługi turystycznej. Teraz do listy odnowionych miejsc w klasztorze dołączyła restauracja, która znajduje się w południowym skrzydle kompleksu.

Restauracja w symboliczny sposób nawiązuje do karczmy, która istniała w tej samej lokalizacji od XVII do początku XX wieku. W ciągu ostatnich stu lat budynek nie był remontowany i popadł w ruinę. Nowy właściciel postanowił wyremontować zabytkową przestrzeń i dać jej nowe życie.

Dla architektów najtrudniejszym zadaniem było zaprojektowanie układu funkcjonalnego. Musieli respektować pierwotny układ, czego wymagał od nich konserwator zabytków. Do centralnej części restauracji można wejść od ulicy Růžová. Pośrodku południowego skrzydła restauracji znajduje się kuchnia, która łączy się z przestronnym pomieszczeniem do organizowania wydarzeń w mniejszym gronie.


Na klimat wnętrza wpływa oryginalna architektura – łukowate sklepienia przywodzą na myśl piwniczny klimat sprzed setek lat. Podczas remontu odnowiono podłogę. Robotnicy musieli wymienić część desek, ale nic się nie zmarnowało! Odzyskane z podłogi deski zostały odnowione i teraz w formie okleiny zdobią blaty baru. Wyremontowano też oryginalny piec kaflowy, odnowiono kamienne listwy i wiele małych okienek i drzwi.

W części restauracji podłogę ozdobiono lastryko z efektownym wzorem szachownicy. Ważnym elementem wnętrza są oryginalne okna skrzydłowe i drzwi płycinowe z masywnymi ościeżnicami. Wszystkie historyczne elementy dekoracyjne zostały odnowione, by znów mogły cieszyć oczy. Co można tutaj zjeść? Właściciele restauracji polecają tradycyjne menu z lokalnymi daniami. Podane w takiej scenerii smakują jeszcze lepiej!

Czytaj też: Restauracja  | Kawiarnia | Historia | Czechy | whiteMAD na Instagramie

fot. BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły