Opuszczony lokal przy ul. Puławskiej z unikalnymi mozaikami

Kiedyś działała tu pijalnia wód. Opuszczony lokal znajduje się przy ulicy Puławskiej 51 w Warszawie. Miasto chce, by miejsce znowu zaczęło żyć i szuka najemcy.

Pijalnia wód mineralnych Uzdrowiska Konstancin przy ul. Puławskiej 51 powstała w latach 60. XX wieku. Jej ściany zdobi kompozycja mozaikowa. Wówczas niezwykle popularna i powszechna, obecnie rzadko stosowana. Unikatowa, oryginalna dekoracja wykonana z płytek ceramicznych i surowych otoczaków przypisywana jest Krzysztofowi Heniszowi.

Abstrakcyjna kompozycja na ścianach lokalu kojarzyć się może z plażą i słońcem. Dodatkowo we wnętrzu lokalu stoi słup konstrukcyjny pokryty połyskującą mozaiką, który pierwotnie znajdował się na zewnątrz w podcieniu budynku. W wyniku dobudowania przeszklonej witryny wnętrze zostało powiększone, a masywny słup ozdobiony mozaiką, utrzymaną w tonacji błękitu, dzisiaj ożywia jego wnętrze.

Pomieszczenie dawnej pijalni wód mineralnych Uzdrowiska Konstancin, z dobrze zachowaną mozaiką, jest pustostanem Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Mokotów. Opuszczony lokal został wystawiony do konkursu na wynajem.


Współpraca ZGN Mokotów ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków zaowocowała wydaniem opinii konserwatorskiej w zakresie funkcji, prac konserwatorskich i remontowych w tym lokalu. Zadaniem przyszłego najemcy będzie stworzenie takiej aranżacji, aby mozaiki te były wyeksponowane i nadal stanowiły ozdobę wnętrza.

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Mozaika | Warszawa | Detal | Sztuka | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły