fot. orientarium.lodz.pl

Orientarium w Łodzi najładniejszym nowym budynkiem w Polsce

To jedna z największych turystycznych atrakcji miasta. Orientarium w zoo w Łodzi zdobyło nagrodę Grand Prix w konkursie Nagroda Roku SARP 2023. O tytuł najlepszego nowego budynku walczyło ponad 90 obiektów.

Nagroda Roku SARP uznawana jest za najważniejszą nagrodę architektoniczną w Polsce. Wyboru najlepszych budynków dokonuje jury złożone z ekspertów branży.

Orientarium w zoo w Łodzi zbudowane zostało jako kompleksowy obiekt, który jest nowym domem dla zwierząt, a gościom umożliwia podglądanie zwierząt w zbliżonych do naturalnych warunkach. Nowy gmach posiada nie tylko wybiegi i akwaria dla egzotycznych zwierząt, ale też całą infrastrukturę towarzyszącą. Powstały tu między innymi restauracje, biura, lokale handlowe i sale konferencyjne.

Obiekt znajduje się w sercu łódzkiego Parku im. Józefa Piłsudskiego (potocznie Park na Zdrowiu) przy wschodniej ścianie zoo. Za projekt obiektu odpowiada pracownia Szlachcic Architekci. Budynek wyróżnia ciemna elewacja, która wykonana została z bambusowych paneli. To lekki i wytrzymały materia. W sumie kompleks zajmuje 7,5 ha powierzchni, z czego 5,5 ha to wybiegi zewnętrzne.

Budynek jest spójny, pomimo ogromnej skali jest pięknie wkomponowany w otoczenie, ma spójną formę całego założenia oraz starannie dobrany detal. Na uznanie zasługuje także multidyscyplinarność inwestycji, która łączy architekturę z biologią i z wykorzystaniem multimediów, co umożliwia odtworzenie niedostępnych ekosystemów, występujących na dnie oceanu, w kominach termalnych lub w ujściu hinduskiej rzeki – tak decyzję o przyznaniu Orientarium w Łodzi pierwszej nagrody uzasadniało jury.


Nic więc dziwnego, że Orientarium jest tłumnie odwiedzane przez turystów. Wrażenie na gościach robi podwodny tunel, który ma około 25 m długości. Dodatkowo w obiekcie powstało ogromne akwarium, które podzielone jest na dwie strefy. W pierwszej zobaczyć można ryby drapieżne, a w drugiej zwierzęta żyjące wśród raf koralowych.

Projektując budynek architekci sięgnęli po wiele proekologicznych rozwiązań. Przykładem jest zielony dach, który został obsadzony roślinnością. Zieleń zatrzymuje wodę, schładza powietrze w upalne dni. Nadmiar wody trafia do zbiorników, z których wykorzystywana jest do podlewania roślin.

pracownia: Szlachcic Architekci sp. z o.o.
autorzy: Dorota Szlachcic, Szlachcic Architekci sp. z o.o.
współpraca autorska: arch.S. Piasek, J. Kilen, K. Szczepański, A. Stanisławska, P. Koprowska, N. Sawicka, M. Konikiewicz, J. Bartnikowska, A. Spychalska
inwestor: Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi sp. z o.o.
wykonawca: Mosty Łódź S.A.

fot. Piotr Walendziak, Maciej Lulko, Dorota Szlachcic, źródło: materiały prasowe SARP

Czytaj też: Łódź | Ciekawostki | Zieleń | Zwierzęta | whiteMAD na Instagramie