Orientarium w Łodzi otwiera motylarnie. Nie tylko motyle są tu atrakcją!

Orientarium w Łodzi otwiera motylarnie już jutro. Warto zaplanować wizytę w łódzkiej motylarni, bowiem ta działa wyłącznie przez określony czas. Motyle to jedne z najpiękniejszych, ale także najbardziej finezyjnych owadów na naszej planecie. Można ją zwiedzać codziennie, od godz. 10:00 do 18:00. Warto podkreślić, że poza motylami, wartu tu zajrzeć chociażby ze względu na bujną roślinność, a także oszałamiający zapach, który unosi się w pawilonie. Motylarnia będzie otwarta niemal do końca września.

Motyle we wszystkich kolorach, małe, średnie i te wielkości całej dłoni! Te najpiękniejsze owady świata zamieszkały w specjalnym namiocie sferycznym w Orientarium Zoo Łódź. Kopułę nowoczesnej motylarni widać już z daleka. Znajduje się tuż obok zewnętrznego wybiegu niedźwiedzi malajskich. Barwne owady będzie można obserwować w ogrodzie niemal do końca września. To już drugi sezon motylarni w łódzkim zoo.

Zapach, który… przyciąga

Zapach to coś, co jest bardzo charakterystycznym elementem tego miejsca. – Motyle żywią się m.in. nektarem, który sami robimy, ale także owocami. Aby przyciągnąć owady, owoce muszą mieć odpowiedni zapach, a więc musi zacząć się już proces fermentacji – mówi Tomasz Jóźwik, członek zarządu Orientarium Zoo Łódź- zapach dla motyli odgrywa bardzo istotną rolę. Poza tym, istotne są też kolory. Niektóre owady preferują czerwony, inne żółty, a jeszcze inne wybiorą niebieski.

Gorąca atmosfera

By motyle mogły się rozwijać, potrzebują odpowiednich warunków. Niezbędne jest światło słoneczne, dlatego też dach motylarni jest przezroczysty. Wszystko po to, by jak najwięcej promieni słonecznych mogło wpadać do środka. Gdyby lato okazało się deszczowe i zimne, łódzką motylarnię wyposażono w specjalne lampy i grzejniki, które będą przez cały czas utrzymywały odpowiednie warunki. Nie mamy za to wpływu na warunki baryczne – dodaje Jóźwik – motyle czują, kiedy zbliża się burza, nawet jeśli nie widać tego jeszcze na niebie. Są wtedy mniej ruchliwe, chowają się by uniknąć ewentualnego przemoknięcia.

Nie dotykaj motyli! 

Motyle, które można zobaczyć w łódzkiej motylarni pochodzą z różnych stron świata. Na miejscu można zobaczyć tez cały cykl życia owadów, przyjrzeć się ich kokonom i dorosłym osobnikom. Najważniejsze to nie dotykać motyli – podkreślaBarbara Wicińska, kierownik działu hodowlanego Orientarium Zoo Łódź – to zdecydowanie skraca życie tych pięknych owadów. To delikatne istoty, każde dotknięcie ich skrzydeł sprawia, że strącany jest z nich pyłek. A on jest niezbędny do tego, by motyle mogły się w ogóle poruszać.

Te piękne owady zamieszkają w specjalnym namiocie sferycznym, którego kopułę widać już z daleka – znajduje się tuż obok zewnętrznego wybiegu niedźwiedzi malajskich. To już drugi sezon motylarni w Orientarium Zoo Łódź.

Przypominamy – motylarnię w Łodzi można zwiedzać codziennie od godz. 10:00 do 18:00. Będzie otwarta niemal do końca września. Samo zoo otwarte jest już od 9.00, a jego bramy zamykane są o 19.00.

Orientarium ZOO Łódź

Orientarium to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo Wschodniej. Budynek, wybiegi i woliery zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. Zastosowane rozwiązania pozwalają utrzymywać zwierzęta na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami i w urozmaiconym środowisku. Nasi goście mogą obserwować mieszkańców Orientarium z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry.

Orientarium i reszta ZOO są dostępne dla zwiedzających cały rok, a zwierzęta w okresie chłodu nie muszą być przenoszone na zaplecza hodowlane.W Orientarium mieszka 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb.

Lubisz motyle? Więcej artykułów o tych wspaniałych owadach znajdziesz poniżej:

źródło: lodz.pl / https://orientarium.lodz.pl/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Ciekawostki | Łódź | Zwierzęta | Ekologia | whiteMAD na Instagramie