Orientarium w Łodzi to z pewnością jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji na terenie stolicy województwa łódzkiego. Zajrzeliśmy na plac budowy inwestycji wartej niemal 300 milionów złotych. Czego się dowiedzieliśmy? Sprawdźcie!
Orientarium w Łodzi już niedługo przywita nie tylko nowych mieszkańców, ale także odwiedzających, którym do dyspozycji oddanych zostanie całkowicie nowy gmach, w którym poza wybiegami i akwariami dla egzotycznych zwierząt znajdą się restauracje, biura, sale konferencyjne, czy lokale handlowe. Z tej okazji zostaliśmy zaproszeni, aby na własne oczy zobaczyć jak będzie prezentować się nowa przestrzeń łódzkiego zoo.
„Zależy nam na łączniu różnych gatunków w obrębie jednego wybiegu. Pozwala to zbliżyć warunki życia zwierząt do tych, które mają miejsce w naturze.” – mówił podczas oprowadzania Łukasz Panek, specjalista ds. promocji w interneciePoza wybiegiem dla słoni indyjskich wart zwrócić uwagę na rekordowej długości podwodny tunel. Podwodny tunel ma około 25 m długości, dla porównania, wrocławski tunel ma 15 metrów. Basen, przez który przebiega tunel wypełni ponad 2,5 tysięcy metrów sześciennych słonej wody, które zoo samo będzie sobie wytwarzać za pomocą specjalnych pomp i zbiorników.
Akwarium podzielone będzie na dwie strefy – w pierwszej zamieszkają ryby drapieżne takie jak rekiny gitarowe, żarłacze, czy płaszczki. W drugiej znajdzie się miejsce na zwierzęta żyjące wśród raf koralowych. Tutaj gwiazdaim zostana koniki morskie i mnóstwo kolorowych ryb.Poza wspomnianymi wcześniej rybami i słoniami indyjskimi powstaną również wybiegi dla innych zwierząt. W Orientarium w Łodzi pojawi się kilkadziesiąt nowych gatunków zwierząt, w tym rozmaite gatunki ptaków (m.in. bilbile, szpaki balijskie, sroczki białożytne), a także: słonie indyjskie, bawoły anoa, makaki, niedźwiedzie malajskie, orangutany, binturongi, gawiale czy gibony.
Wszystkie zwierzęta pozyskiwane są z innych ogrodów zoologicznych w Europie, dzięki współpracy z organizacją o nazwie EAZA. Wymiany mają na celu prowadzenie badań nad zwierzętami, umożliwia rozmnażanie gatunków, a także polepszanie jakości życia zwierząt.
Ekologia jest priorytetem
Projektując gmach Orientarium w Łodzi priorytetem było ekologiczne podejście zarówno na etapie budowania obiektu, jak i jego późniejszej eksploatacji. Jednym z najważniejszych proekologicznych rozwiązań było zastosowanie zielonego dachu, który zostanie obsadzony roślinnością ekstensywną, zatrzymujące częściowo wodę deszczową. Ta zostanie wykorzystana do podlewania tysięcy roślin tropikalnych, które będą rosły wewnątrz poszczególnych części obiektu, a także do rozcieńczania ścieków słonych pochodzących z akwariów morskich.
Zostając przy temacie roślin tropikalnych wewnętrz Orientarium warto dodać, że dach został zaprojektowany tak, by odpowiadać na potrzeby roślin. Specjalne rozwiązanie dachu umożliwiające przenikanie promieniowania UV, które umożliwi naturalny wzrost roślin. Warto również wspomnieć częściowe wykorzystanie ciepła skraplania jako odpadowego ciepła z agregatu chłodniczego do wstępnego podgrzewu ciepłej wody użytkowej w okresie letnim. Budynek będzie również dostosowany do odzyskiwania energii cieplnej pochodzącej z ogrzewania na poziomie 0,51. Władze Orientarium zakładają, że po otwarciu Orientarium we wrześniu 2021 roku zoo będzie odwiedzać około 1,5 miliona osób rocznie, czyli dziennie około 3-4 tysięcy zwiedzających.
Całościowy koszt inwestycji wyniósł 262 miliony złotych – taką kwotę zadeklarował Wykonawca – Mosty Łódź. Inwestycja będzie sfinansowana w pełni z budżetu miasta, bez wsparcia Funduszy Unijnych. Warto w tym miejscu dodać, że jedną z aukcji organizowanej prze WOŚP w tym roku była możliwość zwiedzania obiektu przed otwarciem wraz z Prezydent Łodzi Hanną Zdanowską. Wizyta w towarzystwie Pani Prezydent została sprzedana za ponad 11.000 złotych.
Czytaj też: Łódź | Ciekawostki | Zieleń | Zwierzęta | Ekologia |
źródło: Zoo Łódź / https://www.zoo.lodz.pl