Orkiestra kręcona korbą

Orkiestra kręcona korbą – niezwykły projekt Sary Boś

Urządzenie o nazwie Orkiestra kręcona korbą to projekt, którzy przygotowała Sara Boś, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Wystarczy przekręcić korbą, a muzyczny gadżet zacznie grać.

Orkiestra kręcona korbą łączy w sobie kilka instrumentów muzycznych. Projektując urządzenie Sara Boś inspirowała się zasadami funkcjonowania trąbki oraz skrzypiec. Wykorzystała więc miedziane rurki, które połączyła w odpowiedni sposób i zamknęła w korpusie wykonanym ze sklejki. Sięgnięcie po takie materiały nie było dziełem przypadku – miedź oraz sklejka wspomagają przewodzenie dźwięku.

Powstała “orkiestra” jest więc połączeniem trąbki oraz skrzypiec. Instrument wydaje dźwięki kiedy użytkownik przekręci korbą wprawiając smyczek w ruch. Powstają w ten sposób drgania strun, które przenoszone zostają na pudło rezonansowe oraz do tuby powodując powstanie fali akustycznej.Orkiestra kręcona korbą


Projekt Polki można było zobaczyć podczas wystawy „Young Polish Designers: Studies in Reality” organizowanej przez Akademickie Centrum Designu. Wystawa, podczas której polscy projektanci prezentowali swoje projekty była elementem Dutch Design Week w Eindhoven. Pokazano tam prace w sumie dwudziestu ośmiu świeżo upieczonych projektantów z ośmiu publicznych szkół artystycznych w Polsce. Prace wyselekcjonowane na wystawę obejmują wiele obszarów projektowania – od projektu koncepcyjnego, obiektów i usług po projektowanie społeczne i komunikację wizualną. Więcej o pokazywanych tam projektach przeczytacie w dziesiątym numerze magazynu whiteMAD, który można zamówić w naszym sklepie TUTAJ.

Czytaj więcej: Polscy projektanci | Ciekawostki | Sztuka | Kultura

źródło: Akademickie Centrum Designu