Osiedle komunalne w Krakowie może być jednym z ładniejszych w Polsce

Komunalne bloki najczęściej nie kojarzą się dobrze. Ich wygląd podyktowany jest rachunkiem ekonomicznym. W Krakowie powstaje gminne osiedle, które łamie ten stereotyp.

Powstające osiedle przy ulicach Przyzby i Zalesie to obecnie największy mieszkaniowy projekt Gminy Miejskiej Kraków. Inwestycja realizowana jest przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. W sumie powstanie tutaj 357 mieszkań, biblioteka i żłobek. Projekt osiedla powstał w pracowni Perbo Inwestycje. To właśnie architekci z tej pracowni są autorami między innymi Tauron Areny w Krakowie i Hali Sportowej w Łodzi.

Architekci musieli uwzględnić środki, którymi dysponował inwestor. Dlatego zaprojektowali dziesięć skromnych bloków o prostej elewacji, która w większości jest biała. Ozdabiają ją szare akcenty i panele w odcieniach pomarańczy i czerwieni. Bloki mają dwuspadowe dachy – dzięki czemu lepiej komponują się z sąsiednią zabudową jednorodzinną i spełniają założenia miejscowego planu zagospodarowania.

Wewnątrz powstały mieszkania o zróżnicowanej wielkości: 37 kawalerek o powierzchni ok. 25 m kw., 177 mieszkań o powierzchni 35 m kw., 107 mieszkań o powierzchni 45 m kw. oraz 36 mieszkań z trzema pokojami i aneksem kuchennym. Te ostatnie będą miały powierzchnię wynoszącą 65 m kw. Dodatkowo 20 lokali będzie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem blisko połowa mieszkań zostanie przekazana Zarządowi Budynków Komunalnych jesienią 2019 r. W sumie koszt inwestycji wynosi 44 mln zł. Niżej dwie wizualizacje i najnowsze zdjęcia z budowy.

źródło: Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie