Osiedle może być ładne. Przykład? Białe Domy w Warszawie

Białe Domy to osiedle domów jednorodzinnych, które zbudowane zostało na Wawrze w Warszawie. Ich wygląd cechuje asymetryczna forma, która sprawia, że wyglądają jak żagle. Za projekt osiedla odpowiadają architekci z pracowni 77Studio architektury.

Budynki położone są przy ulicy Hortensji. Projekt zakładał stworzenie kameralnych domów jednorodzinnych, których cena będzie zbliżona do cen mieszkań.

Projektując osiedle Białe Domy podjęliśmy próbę redefinicji estetyki niskobudżetowych inwestycji deweloperskich – mówi architekt Paweł Naduk, właściciel warszawskiej pracowni 77Studio architektury.

Niewielkie domy w zabudowie szeregowej tworzyć miały ciekawą architekturę w spokojnej, zadrzewionej okolicy. Minimalistyczne bryły z jednospadowymi dachami stworzyły kompozycję powtarzających się rytmicznie charakterystycznych zazębień. W ten sposób powstała ekspresyjna forma, która wyróżnia się w niejednorodnej zabudowie dzielnicy, zachowując jednocześnie wszystkie rozpoznawalne cechy domów jednorodzinnych.

Kształt budynków podkreśla kolorystyka elewacji i dachów. Pokryte całe bielą stanowią czysty w formie kontrapunkt do krajobrazu. Kontrast do otoczenia nieco zanika zimą, kiedy bryły budynków, niczym górskie szczyty, wtapiają się w pokryte śniegiem otoczenie.

Widziane z lotu ptaka budynki przywołują na myśl łodzie z rozwiniętymi żaglami. Wrażenie to potęguje usytuowanie w otoczeniu otwartej przestrzeni, której nie ograniczają żadne grodzenia osiedla czy sąsiedzka zabudowa.

Naszym założeniem koncepcyjnym było czytelne oddzielenie każdej bryły budynku, tak żeby lokatorzy mieli poczucie posiadania własnego domu – opisuje pracę nad projektem architekt Paweł Naduk.

Efektem jest projekt dziesięciu segmentów, które mają po 91 m kw. powierzchni. Architekci zwrócili uwagę na dobre doświetlenie przestrzeni oraz zaprojektowali taki układ wnętrz, który umożliwia zmianę funkcji pomieszczeń.


Na poziomie parterów zaplanowano otwartą część dzienną składającej się z kuchni, jadalni i salonu oraz łazienki z pralnią. Natomiast na kondygnacji +1 powstało wyposażone we wszelkie niezbędne instalacje otwarte poddasze, które można swobodnie zaaranżować. Może ono pomieścić zamiennie: dodatkowe sypialnie, łazienki, salę zabaw lub pracownię. Tym samym umożliwiono dopasowanie przestrzeni przez jej użytkowników do własnych, indywidualnych, i co równie ważne, aktualnych potrzeb.

źródło: 77 Studio architektury (www.77studio.pl)

Czytaj też: Osiedle | Warszawa | Minimalizm | Modernizm | whiteMAD na Instagramie