Nowy Nikiszowiec

Osiedle Nowy Nikiszowiec w Katowicach walczy o tytuł najlepszego w Unii Europejskiej

Nowy Nikiszowiec to zespół wielorodzinnych budynków, który został zaprojektowany przez architektów z pracowni 22Architekci. Kompleks znajduje się w ikonicznej dzielnicy Katowic – Nikiszowiec.

Nikiszowiec to miejsce, które słynie z wyjątkowego na skalę światową osiedla z początków XX wieku przeznaczonego dla pracowników pobliskiej kopalni Giesche (Wieczorek). Nowe osiedle wprost nawiązuje do idei założenia przestrzennego, jaki jest jego odpowiednik sprzed stu lat.

Osiedle Nowy Nikiszowiec cały czas rośnie. Obecnie składa się z trzech budynków w zabudowie kwartałowej. Architekci zadbali tutaj o każdy detal i sięgnęli po elementy dekoracyjne, które są charakterystyczne dla historycznego osiedla. Warto tutaj zwrócić uwagę na elewacje w ceglanym kolorze wykonane ze szlachetnego tynku, tarasowe podwórka z ogródkami społecznymi oraz centralny plac będący trzonem osiedla, które będzie przyszłym centrum spotkań mieszkańców.

Jedną z najważniejszych i zarazem najbardziej charakterystycznych cech Nowego Nikiszowca jest jednorodna elewacja, która zarówno na zewnątrz jak i na dziedzińcach ma identyczny wyraz. Jej kolorystyka została, podobnie jak wiele innych cech, zaczerpnięta z otaczającego kontekstu gdzie dominuje cegła.

Ze względu na ograniczony budżet inwestycji musieliśmy podejść kreatywnie do kwestii uzyskania szlachetnego efektu wykończenia elewacji. Materiałem, który sprostał naszym oczekiwaniom okazał się tynk mozaikowy z domieszką kwarcu i miki – tłumaczą autorzy projektu.

Nowy Nikiszowiec


W sumie w budynkach powstało 513 mieszkań wykończonych pod klucz, przeznaczonych na wynajem w ramach programu rządowego “Mieszkanie Dla Rozwoju” pilotowanego przez PFRN.

Osiedle Nowy Nikiszowiec zostało nominowane do konkursu Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Czytaj też: Osiedle | Katowice | Detal | Minimalizm

fot. Piotr Krajewski, źródło: 22Architekci

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły