Osiedle „Pixel” w Abu Zabi. To projekt Holendrów z MVRDV

Kompleks budynków mieszkalnych zaprojektowali architekci z pracowni MVRDV. Osiedle „Pixel” zbudowano w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Elewację budynków zdobią sześciany, które przypominają piksele.

Kompleks budynków „Pixel” oferuje 525 apartamentów. Na terenie kompleksu znajdują się też biura oraz powierzchnie dla handlu i usług. Centralnym elementem założenia jest wspólny plac, gdzie siedem wież „rozsypuje się” na różne formacje tarasów i wykuszy. Architekci wybrali paletę barw składającą się z 14 subtelnych, pastelowych kolorów, których wygląd ma przypominać perły.

Budowa kompleksu zakończyła się 2024 r. Osiedle jest pierwszym, które ukończono w Makers District, nowym osiedlu, które powstaje na wyspie Reem w Abu Zabi. Wyspa ma stanowić przykład nowego podejścia w urbanistyce miasta i oferować atrakcyjną przestrzeń do odpoczynku na świeżym powietrzu oraz odpowiadać na zmieniające się potrzeby stylu życia kolejnych pokoleń.

Osiedle „Pixel” składa się z siedmiu wież, które zostały przesunięte na skraj działki. Ich położenie i wysokość są zoptymalizowane, aby zapewnić cień, zapewniać swobodny przepływ wiatru i tworzyć atrakcyjne wizualnie połączenie z zabudowaniami nabrzeżnymi. Te ostatnie otaczają działkę z trzech stron. Mieszkańcy osiedla mają też wygodny dostęp do plaży.

Atrakcją osiedla jest zaprojektowanie centralnego placu z restauracjami i kawiarniami, których duże zacienienie ma zapewnić komfort przebywania na powietrzu. Lokatorzy będą tu mogli korzystać z wielu udogodnień. W kompleksie działać będzie też siłownia, klinika czy szkoła.

Komfort wizualny zapewnić ma „rozpikselowana” forma budynków. U podstaw wieże zdają się rozlewać na plac, tworząc tarasy i okna w wykuszach. Taki zabieg pozwolił rozszerzyć przestrzenie mieszkalne na strefę publiczną. Pozytywnie na mikroklimat miejsca wpływać ma zieleń oraz woda.


Życie w apartamentach łączy się z życiem na placu, nadając projektowi poczucie miejsca i tożsamości, która wyróżnia kompleks na tle innych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – opisują autorzy projektu.

W budowaniu tożsamości i więzi społecznych pomagać ma też dobór materiałów. Zewnętrzne elewacje, które wykonano z betonowych paneli, zostały uzupełnione graficznymi wzorami zaprojektowanymi przez artystkę Nicole Martens. Projektantka inspirowała się muszlami ostryg. Wyraziste ekrany zacieniające pokryte są płytkami w 14 różnych pastelowych kolorach. Mają one przywodzić na myśl perły.

W kompleksie powstało 525 mieszkań o zróżnicowanej wielkości, od kawalerek do przestronnych apartamentów dla dużych rodzin.

zdjęcia: Jon Wallis

projekt: MVRDV

Czytaj też: Miasto | Urbanistyka | Modernizm | MVRDV | Polecane | whiteMAD na Instagramie