Ośrodek badawczy

Ośrodek badawczy w Jordanii od Anny Jarugi-Rozdolskiej wśród najlepszych dyplomów

Ośrodek badawczy w Jordanii zaprojektowała Anna Jaruga-Rozdolska. To jej projekt dyplomowy, który zgłosiła do konkursu na najlepsze prace dyplomowe organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Studentka zdobyła pierwsze wyróżnienie. Projekt powstał na Politechnice Łódzkiej, jako praca dyplomowa magisterska. Promotorem był dr Tomasz Krotowski.

Astronomia i architektura to nauki ze sobą związane. Starożytne cywilizacje pozostawiały budowle – artefakty, służące do obserwacji nocnego nieba, wskazujące na wczesne koneksje tych dwóch dziedzin. Ówcześnie ludzie stawiali megality w Stonehenge, obserwatoria na Bliskim Wschodzie. Cechą charakterystyczną takich konstrukcji jest monumentalizm – determinowany dążeniem do maksymalnej precyzji. Stosowano wtedy powiększone instrumenty pomiarowe, których skalę widać w rozmiarze architektury.

Dla Anny Jarugi-Rozdolskiej wyzwaniem było zaplanowanie wielkogabarytowego, mocnego w wyrazie obiektu, który nie będzie zakłócał piękna naturalnego krajobrazu.

Próbą rozwiązania tego problemu jest ukrycie obiektu w terenie. Takie działanie jest w pewnym stopniu odwróceniem standardowego myślenia o architekturze. Słynna fraza modernistów wypowiedziana przez Louisa Sullivana “For follows function” ulega redefinicji i głosi: substraction follows function – mówi autorka projektu.

Kształtowanie terenu, którego bryła ukryta jest w terenie, zawarta jest w podziemnych kondygnacjach, nie wpływających na odbiór obiektu w przestrzeni. Architektom pozwala to na większą swobodę, jak i ukazuje ograniczenia wynikające z przyzwyczajeń i pewnej rutyny projektowania.

Ośrodek badawczy


Przygotowana praca magisterska, której tematem jest ośrodek badawczy w Wadi Rum w Jordanii, to próba odpowiedzi na problem projektowania w zastanym kontekście, gdzie piękno otaczającej scenerii skłania ku rozwiązaniom pozwalającym odnieść się do pobliskiej przyrody z szacunkiem.

Projektantka proponuje budowę jednostki badawczej, składającej się z obserwatorium astronomicznego, laboratoriów, przestrzeni pracy wspólnej, jednostek mieszkalnych oraz reprezentacyjną część hotelową przeznaczoną dla gości. Projektantka częściej kierowała się odejmowaniem, niż dodawaniem kolejnych budynków. W ten sposób odeszła od dotychczasowego myślenia o architekturze i na nowo zdefiniowała pojęcia formy, funkcji i elewacji budynku. Gratulujemy wyróżnienia!

Czytaj więcej: Portfolio | Ciekawostki | Wydarzenia  | WhiteMAD na Instagramie

źródło: Anna Jaruga-Rozdolska