Schronienie z zardzewiałej stali

Ośrodek kempingowy na środku pustyni. Wygląda, jakby wyłonił się z piasku.

Ośrodek kempingowy na pustyni jest projektem chińskiego studia architektonicznego 3andwich Design. Ukończyli oni budowę ośrodka dla pustynnego kempingu w regionie Ningxia Hui w Chinach, którego powłoka ze zwietrzałej stali wygląda, jakby była zakopana w piasku.

Pracownia 3andwich Design czerpała inspirację z chińskiej historii i mitów o pustyni, aby stworzyć formę, która wydaje się być wydobyta spod piasku. Opisali ją jako „na wpół zakopaną szkatułkę na biżuterię”.  Architekci stworzyli dwie nowe konstrukcje, które mieszczą stołówkę, magazyn, salę wielofunkcyjną oraz pobliską scenę na świeżym powietrzu dla Obozu Pustynnej Galaktyki. Powstał on w odpowiedzi na gwałtowny rozwój turystyki pustynnej w tym regionie.

Długa historia sprawia, że ludzie wyobrażają sobie, jak wiele historii jest wciąż zakopanych pod pustynią i czeka na odkrycie” – mówią architekci.

W głównym budynku, w konstrukcji z białych, sześciennych form mieszczą się również recepcja i restauracja na parterze, sala imprez na drugim piętrze oraz przestrzeń dla VIP-ów na trzecim piętrze. Każdy z wyższych poziomów posiada taras na świeżym powietrzu. Formy obu schronień są zacienione przez swego rodzaju prostoliniową bryłę, która otacza budynek. Została wykonana przy użyciu odsłoniętej stalowej ramy wewnątrz obłożonej panelami ze zwietrzałej stali. Liczne perforacje w stali stworzyły przeszklone powierzchnie.

Opisywany ośrodek kempingowy na pustyni posiada dachy mające na celu stworzenie chłodniejszego mikroklimatu wokół budynku i jego tarasów, aby zapobiec przegrzaniu. Jest to nawiązanie do okryć noszonych przez ludzi w celu zachowania chłodu na pustyni. W pobliżu głównego budynku znajduje się dopasowana konstrukcja zadaszenia na betonowej podstawie tworząca małą scenę zewnętrzną. Połączona jest z głównym budynkiem krętą ścieżką z drewnianych desek, która prowadzi również do pozostałej części kempingowej.

Pierwszy dach utworzony przez zardzewiałą blachę stalową jest właśnie osłoną. Blokuje on światło słoneczne i tworzy cień, aby zapobiec bezpośredniemu oświetleniu drugiego dachu przez słońce, co spowodowałoby nadmierną temperaturę wewnątrz budynku” – dodają.

Metalowe pokrycia obu konstrukcji zostały podziurawione małymi trójkątnymi otworami, które w ciągu dnia tworzą gwiaździsty wzór na tarasach. Według miejscowej ludności budynki pustynne najlepiej jest przykryć, choćby kawałkiem materiału, aby złagodzić bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

O pracowni:
3andwich Design — pracownia architektoniczna założona w 2012 roku w Chinach. Wcześniejsze projekty pracowni to m.in. betonowy pręt rozciągający się nad rzeką w wiosce Wangjiatuan oraz centrum turystyczne zaprojektowane wspólnie z He Wei. Studio z widokiem na kanion wapienny w prowincji Guizhou.

Czytaj też: Chiny | Ciekawostki | Technologia | Ciekawostki | Metal | whiteMAD na Instagramie

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://en.3andwichdesign.com
Zdjęcia: http://www.jinweiqi.top