Ośrodek Szmaragd w Szczecinie po remoncie. To Centrum Edukacji Ekologicznej

W ośrodku Szmaragd w Szczecinie znajdzie się nowa siedziba Parków Krajobrazowych oraz będzie działać Centrum Edukacji Ekologicznej. Historyczny obiekt odzyskał blask po remoncie.

Budynek położony jest nad Jeziorem Szmaragdowym. To malowniczy zakątek miasta. Kilka lat temu kompleks był w kiepskim stanie technicznym. Jego remont ruszył w lutym 2018 r. i kosztował 10 mln zł. W tej kwocie udało się odnowić budynki będące elementem kompleksu oraz zagospodarowano teren wokół nich.

Charakterystyczny budynek główny będzie pełnić funkcję całorocznego schroniska. Jednocześnie będzie tu mogło nocować nawet 40 osób w pokojach przewidzianych na od dwóch do sześciu osób. Parter obiektu zajmie lokal gastronomiczny. Pojawią się też tutaj sale ekspozycyjne. W dwóch innych budynkach kompleksu prowadzone będą warsztaty i zajęcia edukacyjne.

Dodatkowo odnowiono budynek garażowo-warsztatowy, z którego korzystać będą pracownicy Służby Leśnej.


Historia zabytkowego obiektu sięga 1783 roku, kiedy Ludwig Mohring wybudował folwark z dworem i na cześć swej żony nadał mu nazwę nazwę Katharinenhof (Dwór Katarzyny). Jeszcze do końca XIX wieku obiekt był zamkeszkiwany przez robotników pracujących w pobliskiej kopalni kredy, jednak w późniejszych latach dawny folwark przebudowano i rozbudowano. W najnowszej historii działał jako hotel z lokalem gastronomicznym. W pobliżu ośrodka Szmaragd znajdują się pomniki przyrody: cis Warcisław i Dęby Książęce.

źródło: Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Czytaj też: Ciekawostki | Szczecin | Historia | Zabytek | Elewacja | whiteMAD na Instagramie