Ośrodek wakacyjny w Afryce w 100 proc. neutralny dla środowiska

Architekci z pracowni MASK Architects zaprojektowali ośrodek wakacyjny w Afryce, który korzysta z naturalnych materiałów i jest niezależny energetycznie. Również woda będzie tu pozyskiwana w naturalny sposób dzięki technologii wychwytującej wilgoć z powietrza.

W całym projekcie ogromne znaczenie ma podejście do wody. Kontynent afrykański ma ogromne problemy w kwestii dostępu do wody pitnej, która w niektórych miejscach kontynentu ma wręcz status dobra luksusowego. Projekt architektów biura MASK zakłada, że goście obiektu będą mieć do niej swobodny dostęp, oczywiście pamiętając o racjonalnym wykorzystaniu.

Woda w Afryce stała się luksusem. Nie powinna taka być, powinna być dostępna dla każdego. Tym projektem chcieliśmy pomóc społecznościom, które potrzebują wody w Afryce – tłumaczą autorzy projektu.

Pracując nad projektem architekci chcieli stworzyć rozwiązania, które będzie można w przyszłości realizować zarówno w afrykańskich miastach, jak i na prowincji. Głównym celem jest ułatwienie w dostępie do wody lokalnym mieszkańcom, dla których często jest to najważniejszy problem w życiu. Stabilny dostęp do wody sprawi, że będzie można skuteczniej walczyć z problemami ubóstwa, mieszkalnictwa, bezrobociem, kiepskim stanem opieki zdrowotnej i rozwijać innowacje. Dostęp do wody jest więc kluczowy, aby złagodzić pozostałe problemy kontynentu.

Projekt przewiduje, że każdy domek wykorzystany będzie w zaawansowaną technologię Air-to-Water. To specjalny mechanizm, który może pozyskiwać wodę z powietrza. Samowystarczalne domki wyposażone są w szklane osłony pokryte przezroczystymi panelami słonecznymi, które produkują energię.

Ośrodek wakacyjny BAOBAB Safari Lodges jest samowystarczalny. W jego obszarze powstanie teren przeznaczony do upraw owoców, warzyw i hodowli zwierząt. Na terenie ośrodka będą produkowane artykuły spożywcze, takie jak ser, mleko, chleb i mięso. Stworzy to miejsca pracy dla lokalnej społeczności.


Domki zaprojektowano w konstrukcji modułowej. Ekologiczny ośrodek może więc być rozbudowywany. Kolejnym atutem jest szybkość w budowie – podobne konstrukcje będzie można stawiać w zależności od potrzeb w różnych zakątkach świata. Takie budynki mogą sprawdzić się jako schronienie dla osób dotkniętych kataklizmami.

Sam budynek swym kształtem przypomina ogromny namiot. W jego centralnej części znajduje się okrągła klatka schodowa, która prowadzi przez poszczególne poziomy budynku. Przy schodach znajduje się też pompa do cyrkulacji wody. Do budowy obiektu wykorzystane jest drewno pochodzące z lokalnych upraw. W sumie jeden budynek ma 40 filarów konstrukcyjnych, a poszczególne pomieszczenia wyznaczono sięgając po szkło lub lekkie materiały.

źródło: MASK Architects

Czytaj też: Podróże | Ekologia | Ciekawostki | Osiedle | whiteMAD na Instagramie