Ostatni Boeing 747. Słynne samoloty z garbem nie będą już produkowane!

Ostatni Boeing 747 nazwany “Queen of the Skies” opuścił fabrykę w mieście Everett. Jest to ostatni egzemplarz kultowego samolotu z garbem. Po ponad 56-latach produkcji Boeing kończy produkcje jednego z najbardziej rozpoznawalnych samolotów na świecie! 

Boeing 747 to samolot legenda. Jest to pierwszy dwupiętrowy samolot, który był produkowany na masową skalę, a ze względu na swój charakterystyczny garb znajdujący się na przedzie maszyny, jest jednym z najbardziej charakterystycznych samolotów w historii. Produkcja ruszyła w 1967 roku, a pierwsze egezemplarze trafiły do służby w 1970 roku.

Ostatni Boeing 747, który opuścił właśnie fabrykę Boeinga w Everett trafi w 2023 roku do firmy Atlas Air, która specjalizuje się w przewozach pasażerskich oraz transporcie cargo. Model, który trafi do amerykańskiego przewoźnika to model 747-8 Freighter, który został przebudowany w taki sposób, by mógł służyć jako maszyna transportowa.

“Przez ponad pół wieku dziesiątki tysięcy oddanych pracowników Boeinga projektowało i budowało ten wspaniały samolot, który naprawdę zmienił świat. Jesteśmy dumni, że ten samolot będzie latał po całym świecie jeszcze przez wiele lat” skomentował Kim Smith, wiceprezes Boeinga i dyrektor generalny programów Boeing 747 767.

Model 747 to olbrzymi kawał historii zarówno dla firmy Boeing, jak i całego lotnictwa. Produkcja pierwszego na świecie dwunawowego modelu, rozpoczęła się w 1967 roku i trwała 54 lata, podczas których zbudowano łącznie 1574 samoloty tego typu. Przy 76,2 metrach, ostatni wyprodukowany model (747-8 Freighter), jest najdłuższym komercyjnym samolotem w służbie. Przy typowych prędkościach przelotowych pokonuje w ciągu sekundy długość trzech boisk piłkarskich FIFA lub NFL.

Jego ładowność wynosi 133,1 tony, co wystarcza do przewiezienia 10 699 sztabek litego złota lub około 19 milionów piłeczek pingpongowych lub golfowych. Firma Atlas Air otrzyma swoją dostawę na początku 2023 roku.

źródło: Boeing / https://www.boeing.com
zdjęcia: Boeing / Paul Weatherman / https://twitter.com/paulweatherman

Czytaj też: Stany Zjednoczone | Motoryzacja | Technologia | whiteMAD na Instagramie  |

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły