Ostrava Tower - najwyższy wieżowiec w Czechach

Ostrava Tower. Tak będzie wyglądać najwyższy wieżowiec w Czechach!

Ostrava Tower, najwyższy wieżowiec w Czechach będzie mierzył 235 metry wysokości i powierzchni 98 tys. mkw. Projekt wieżowca, który stanie w sercu poprzemysłowego miasta Ostrawy powstał w pracowni CHYBIK + KRISTOF. Architekci zaproszeni do współpracy zostali w 2019 roku. Budynek ma powstać do 2027 roku. 

Architekci z pracowni CHYBIK + KRISTOF  zaproponowali, aby wieża Ostrava Tower miała nowoczesny, spiralny kształt, który miałby nawiązywać do dynamicznej transformacji Ostrawy. Jak zaznaczają architekci, Ostrawa jest świetnym przykładem postępu, bowiem w ciągu kilkudziesięciu lat, miast zmieniło się z ośrodka przemysłowego słynącego z wydobycia węgla w nowoczesną, europejską metropolię. Wieża powstanie na terenie o nazwie Slza, który zwolnił się po dawnej arterii komunikacyjnej. Ostrava Tower będzie pełnić funkcję bramy miasta, a także centrum biznesu, kultury i rozrywki. Wejście do budynku zostanie całkowicie pozbawione barier architektonicznych, będzie dostępne z każdej strony i widoczne z każdej perspektywy.


“Ta nowa postać miasta wymaga pełnego przemyślenia struktury urbanistycznej, aby się dostosować. Jej [Ostrawy red.] rozwój od terenów przemysłowych po budynki kulturalne mieszkalne, oprócz muzeów, terenów uniwersyteckich, galerii domów mieszkalnych, ma nową salę koncertową autorstwa Steven Holl Architects.” – czytamy
56-piętrowy wieżowiec ma podkreślać zaangażowanie studia rehabilitację centrum miasta i aktywację przestrzeni publicznej w wieży, jak i jej bezpośrednim otoczeniu. Architektom zależało, aby budynek stał się nową wizytówką i znakiem rozpoznawczym miasta. Kształt wieży nie był przypadkowy. Celem było jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni. Budynek zwęża się ku dołowi i ku górze, gdzie zaplanowano otwarte lobby, z którego mogą korzystać mieszkańcy, a także taras widokowy z ogrodem na górze. Na dachu powstanie również klub, restauracja i kawiarnia. Ostrava Tower będzie pełnić funkcję wysokiej klasy biurowca, w którym powstaną centra kongresowe. W przyziemiu zaplanowano miejsce na usługi i handel detaliczny.

 

źródło: Ostrava Tower / CHYBIK + KRISTOF / http://www.chybik-kristof.com 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły