Oświęcim tunele

Oświęcim: przedwojenne tunele na wzgórzu zamkowym będą otwarte

Zamek piastowski, którego historia sięga 700 lat, jest wizytówką Oświęcimia i jego starówki. Niewiele osób wie jednak, że wzgórze zamkowe skrywa pod sobą tajemnicze tunele pamiętające czasy okupacji austriackiej i II wojny światowej. Lada dzień będzie mógł je odwiedzić każdy.

Tunele staną się nową atrakcją turystyczną miasta nad Sołą, za sprawą powstałej właśnie interaktywnej trasy historycznej „Gra o niepodległą”. Będzie można na niej przenieść się do wirtualnych bunkrów i okopów, a nawet poprowadzić… pociąg pancerny!

Turyści i mieszkańcy spacerujący w pobliżu oświęcimskiego zamku do tej pory nie zdawali sobie często sprawy, że wzgórze zamkowe skrywa ciekawą historię. Przebiegają pod nim dwa tunele, których historia sięga końca XVIII w. oraz II wojny światowej. Pierwszy z nich powstał w związku z austriackimi planami przebudowy wzgórza i zamku w nowoczesną budowlę obronną, drugi był natomiast dla hitlerowskich okupantów schronem lotniczym – wyjaśnia Wioletta Oleś, dyrektorka Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Chociaż już w latach 80. XX w. przeprowadzono prace zabezpieczające konstrukcje tuneli oraz odbudowano niektóre zniszczone fragmenty, to dopiero teraz było możliwe gruntowne ich zabezpieczenie oraz stworzenie w zabytkowych tunelach ciekawej atrakcji turystycznej, jaką jest interaktywna trasa historyczna „Gra o niepodległą”. 

Za sprawą multimedialnej trasy, każda osoba odwiedzająca tunele będzie mogła wcielić się w postać Ignacego Kruczały, młodego oświęcimskiego żołnierza sprzed ponad 100 lat, który wraz z Legionami Polskimi przebywa ścieżkę bojową wiodącą do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po drodze na każdego czeka mnóstwo atrakcji. Dzięki interaktywnemu charakterowi opracowanej przez nas gry historycznej, będzie można nie tylko zapoznać się z najciekawszymi faktami dotyczącymi tunelów i zamkowego wzgórza, ale także samemu przenieść się wewnątrz fortyfikacji i okopów z czasów I wojny światowej, a nawet poprowadzić pociąg pancerny – mówi Wioletta Oleś i zachęca, aby tego lata odwiedzić nową atrakcję turystyczną Oświęcimia i lepiej poznać wielowiekową historię miasta.Oświęcim tunele


Powierzchnia zabytkowych tuneli, które już niebawem będą mogli odwiedzić mieszkańcy i turyści, w całości wynosi ok. 300 m kw. Pierwszy z nich, powstały w czasach okupacji austriackiej, całkowicie został wykonany z cegły, ma przekrój eliptyczny, a jego długość wynosi 50 metrów. Drugi tunel, zbudowany przez niemieckich nazistów podczas II wojny światowej, najprawdopodobniej powstał w związku z planami przebudowy miasta przez hitlerowskich okupantów i połączenia najważniejszych budynków siecią tuneli prowadzących do schronów. Został zbudowany z prefabrykatów żelazo-betonowych i na całej jego długości wynoszącej 60 metrów wielokrotnie zmienia swój przekrój. Na skrzyżowaniach mamy do czynienia z przekrojem prostokątnym, na dalszych odcinkach przeważa przekrój łukowy o szerokiej podstawie lub prostokątny z dodatkowymi podporami skośnymi i wąskim sufitem. Oba podziemne tunele krzyżują się ze sobą

Dzięki dostosowaniu zabytkowych tuneli do potrzeb turystów możliwe było także zabezpieczenie zamkowego wzgórza i średniowiecznych murów zamku, w którym aktualnie znajduje się miejskie muzeum z wystawą stałą. Więcej informacji na temat obu atrakcji: www.muzeum-zamek.pl

Czytaj więcej: Zabytek | Renowacja | Ciekawostki

tekst: Tomasz Kobylański

zdjęcia: Jarosław Fiedor