Oszczędzaj mądrze. Okna drewniano-aluminiowe od Internorm

Wybierając okna do domu warto zwrócić uwagę nie tylko na ich estetykę, ale też na efektywność energetyczną. Dobrze dobrane gwarantują, że w mieszkaniu zostanie zachowane ciepło. Sprawdziliśmy, jakie rozwiązania proponuje firma Internorm, która dostarcza na rynek okna drewniano-aluminiowe.

Okna aluminiowe najczęściej można zobaczyć w budynkach publicznych. Rzadziej stosowane są w budownictwie jedno czy wielorodzinnym. Aluminium jest odporne na korozję i dobrze wygląda w zestawieniu z nowoczesną architekturą. Minusem okna z aluminium jest izolacja ciepła, która wypada gorzej niż w przypadku okien z PCV lub okien drewnianych. Kolejnym minusem ramy wykonanej w całości z aluminium są awarie. Uszkodzoną ramę z aluminium trudno naprawić i najczęściej należy wymienić całe okno, a to spory wydatek finansowy. Sporo minusów mają też okna wykonane wyłącznie z drewna. Materiał ten jest wprawdzie ekologiczny i naturalny, ale gorzej znosi negatywne działanie warunków atmosferycznych, przez co wymaga regularnej konserwacji.

Rozwiązaniem tych problemów są okna z nakładką aluminiową. W portfolio Internorm są okna drewniane oraz okna PCV, które uzupełnione są specjalną nakładką z aluminium. W ten sposób można wykorzystać wszystkie zalety drewna i aluminium, zyskując pewność, że takie okno będzie służyło dziesięciolecia.

Sprawdź

 

Uniwersalność

Projektując wymarzony dom nie trzeba iść na kompromisy. Tak popularne w ostatnich latach okna tarasowe z powodzeniem mogą być wykonane z drewna. Internorm dostarcza okna drewniano-aluminiowe przeróżnej wielkości. Nieważne, czy szukamy okna do sypialni, małego okna do łazienki czy dużego okna na taras – okna Internorm mogą być przesuwne i mieć nawet 3 metry wysokości.

Mądre oszczędzanie

W przeciwieństwie do okien PCV okna drewniane są wprawdzie droższe, ale ich zakup powinien być postrzegany jako inwestycja. Tańsze okna PCV nie są tak solidne jak okna drewniano-aluminiowe, które wykonane są z wytrzymałego drewna odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Od wewnątrz warstwa drewna zapewnia izolację termiczną, a od zewnątrz ochronę przed wilgocią. Specjalna nakładka aluminiowa jest dodatkowym wzmocnieniem. Takich okien nie trzeba będzie wymieniać przez długie lata – stolarka nie niszczeje z upływem czasu, a z zewnątrz jest zabezpieczona przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych.

Okna drewniano-aluminiowe cechują wysokie parametry izolacji cieplnej, pomiędzy warstwą drewna a aluminium znajduje się warstwa pianki termoizolacyjnej. To kluczowy element, dzięki któremu w domu czy mieszkaniu można zatrzymać więcej ciepła. Rama takiego okna jest cieplejsza w porównaniu do ramy wykonanej wyłącznie z aluminium, nie przemarza i z powodzeniem można przy niej usiąść nawet wtedy, kiedy na zewnątrz panują mrozy. Takie okna są więc idealne zwłaszcza do pasywnych i energooszczędnych budynków, ich właściciele z pewnością zauważą korzyści w niższych rachunkach za ogrzewanie.

Dodatkowym atutem jest wysoka izolacja akustyczna, która pozwala cieszyć się maksymalnym komfortem bez zakłócania spokoju z zewnątrz.

Nowoczesny design

Zestawienie drewna z aluminium stwarza mnóstwo możliwości. Docenią to nawet najbardziej wymagający esteci. Decydując się na zakup okien Internorm można wybierać spośród kilkunastu kolorów drewna, które zależne są od wybranego gatunku (dąb, modrzew, jesion lub świerk), dodatkowo dostępnych jest kilkadziesiąt kolorów nakładki aluminiowej – daje to imponującą liczbę możliwych konfiguracji i gwarancję, że wybrane okno będzie atrakcyjnym wizualnie elementem budynku. Drewniano-aluminiowe okno z powodzeniem odnajdzie się zarówno w nowoczesnej architekturze jak i w klasycznym, bardziej tradycyjnym budownictwie.

Przykładem okna drewniano-aluminiowego jest model HF 410. Takie okno produkowane jest na wymiar. Na wideo niżej dobrze widać, jak zaawansowane rozwiązania udało się zmieścić w cienkiej ramie:

Okna PCV z nakładką aluminiową

W przeciwieństwie do innych producentów Internorm nie stosuje oklein do okien PCV. Zamiast tego okna PCV uzupełnia o aluminiową nakładkę. Eksperci austriackiej firmy stworzyli produkt, który wykorzystuje atuty PCV oraz aluminium jednocześnie. Plastik jest materiałem, który dobrze izoluje ciepło, jednak odsłonięty często zmienia swój kolor – biel żółknie. Rozwiązaniem tego problemu jest aluminiowa nakładka. To solidny i trwały materiał, który jest odporny na działanie warunków atmosferycznych i łatwy w czyszczeniu.

Internorm pozwala na dowolną konfigurację okien PCV-aluminiowych – okna produkowane są na podstawie indywidualnego projektu. Nakładki mogą być matowe lub gładkie, z połyskiem lub bez. Na ich powierzchni można nawet zamieścić teksturowaną imitację drewna. Producent umożliwia wybór jednej z czterech linii stylistycznych: home soft, home pure, studio i ambiente. Dodatkowo można wybierać spośród kilkudziesięciu odcieni kolorystycznych. Możliwych konfiguracji jest więc mnóstwo, ale klienci najchętniej wybierają takie okna w szarym kolorze oraz sięgają po ciepłe odcienie bordowe, szmaragdowe, beżowe i brązowe.

Gdzie można takie okna wykorzystać? W ofercie okien PCV z nakładką aluminiową znajdują się okna rozwierne, rozwierno-uchylne, uchylne, okna stałe, drzwi balkonowe, drzwi tarasowe, drzwi przesuwne, okna otwierane na zewnątrz i wielkoformatowe przeszklenia fasadowe. Okna PCV-aluminiowe mają 10 lat gwarancji.

PS projektujesz domy? Odwiedź Strefę architekta Internorm i poznaj więcej możliwości klikając TUTAJ.

Czytaj więcej: Wnętrza | Dom | Kuchnia | Minimalizm

Przykładowe realizacje, w których wykorzystano okna i drzwi Internorm:

źródło: Internorm