Oto najlepsze publiczne przestrzenie w Wielkopolsce. To mieszkańcy zdecydowali o ich budowie

Konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną w regionie organizuje Towarzystwo Urbanistów Polskich. W tegorocznej edycji zwyciężyły miejsca, zbudowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. O ich powstaniu zdecydowali sami mieszkańcy.

Była to już 8. edycja konkursu, którego celem jest wskazywanie tych publicznych przestrzeni, które charakteryzuje wysoka wartość społeczna, ekologiczna i kulturowa. W tegorocznej edycji jury doceniło sposób kształtowania zielonych przestrzeni publicznych na terenie Poznania: zwyciężył park Heweliusza z wieżą widokową oraz pomost na stawie Rozlanym. Co istotne, obie inwestycje zrealizowano dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. 

Wieża widokowa zbudowana została na poznańskich szachtach, w sąsiedztwie dawnej cegielni oraz w otoczeniu stawów. Cały teren zajmuje powierzchnię 160 hektarów, na których znajduje się około 40 stawów. Wieża zaprojektowana została przez architektów z pracowni Toya Design. Zbudowana została na planie trójkąta, ma stalową konstrukcję i obudowana została materiałem imitującym drewno. Na jej szczyt prowadzi blisko 120 stopni, a na samej górze powstał zadaszony taras widokowy. 

Prócz wieży Jury konkursu doceniło pomost na Stawie Rozlanym. Niewielka konstrukcja ma półkolisty kształt. Prowadzi do niej utwardzona ścieżka, z której korzystać mogą osoby niepełnosprawne. W pobliżu powstała mała architektura: ławki, kosze i tablica informacyjna.

Drugim nagrodzonym miejscem jest Park przy ul. Heweliusza, który nawiązuje do pobliskiego obserwatorium astronomicznego – to ono zainspirowało projektantów, by wprowadzić do parku elementy związane z astronomią i kosmosem. Głównym elementem kompozycyjnym parku jest plac z układem słonecznym oraz pergolą, od którego rozchodzą się w różnych kierunkach alejki parkowe, nawiązujące do orbit układu słonecznego. Kolejnym elementem odnoszącym się do astronomii jest „Mgławica” czyli rozległy żwirowy teren z rozmieszczonymi głazami, pomiędzy którymi posadzono krzewy, byliny i trawy. W parku znajduje się również plac z układem słonecznym ułożonym z kamienia, przy którym ustawiono tablice edukacyjne przybliżające wiedzę z dziedziny astronomii, oraz zegar słoneczny, w którym funkcję wskazówki rzucającej cień pełni stojąca w odpowiednim miejscu osoba.

Na terenie parku wybudowano place zabaw dostosowane do dzieci w różnym wieku, a dla dorosłych i młodzieży – siłownię zewnętrzną oraz strefę street workout. Duży obszar z trawnikiem, na którym ustawiono ławki piknikowe, może być wykorzystywany na wiele sposobów. W miejscach nasłonecznionych, zacienionych a także pod pergolą ustawiono ławki, w parku jest też ogródek społeczny i miejsce na wybieg dla psów.

Wyróżnienie w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce otrzymały: gmina Rogoźno za modernizację oraz wyposażenie Muzeum Regionalnego im. Wojciechy Dutkiewicz wraz z zagospodarowaniem otoczenia placu Karola Marcinkowskiego oraz gmina Żelazków za budowę Centrum Żelazków wraz z placem zabaw.

źródło: UM Poznań