Sala gimnastyczna w Maciejowej

OTO NAJPIĘKNIEJSZE BUDYNKI MAŁOPOLSKI [WYNIKI KONKURSU]

Nagrodę Województwa Małopolskiego im. S. Witkiewicza wręczono już siódmy raz. Konkurs wyłania najlepsze architektoniczne realizacje województwa małopolskiego.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 26 czerwca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. Nagroda im. Stanisława Witkiewicza ma już kilkunastoletnią tradycję. Przyznawana jest co dwa lata. Tegoroczna edycja jest już siódmą. Nagroda ma na celu promocję wartościowych realizacji architektonicznych, które nawiązują do istniejącej już zabudowy i krajobrazu oraz tworzą harmonijną przestrzeń publiczną.

Rozstrzygnięcia konkursu dokonuje Zarząd Województwa Małopolskigo na podstawie nominacji Sądu konkursowego, w którym każdorazowo zasiadają specjaliści ds. urbanistyki, architekci i dziennikarze. W sumie o główną nagrodę realizowało 30 realizacji. Kto wygrał?

Nagrodę w kategorii architektura użyteczności publicznej, w tym mała architektura i zagospodarowanie przestrzeni otrzymały ex aequo dwa obiekty:

  • Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12, Kraków), proj. Krzysztof Ingarden, Jacek Ewý – Architekci, Sp. z o.o. | Uzasadnienie Sądu konkursowego: Projekt i realizacja stanowią niekonwencjonalne i oryginalne podejście do projektowania nowego obiektu w historycznym, śródmiejskim otoczeniu.
  • Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (Lusławice 250, Zakliczyn), proj. Biuro DDJM Sp. z o.o. Marek Dunikowski, Wojciech Miecznikowski, Jarosław Kutniowski | Uzasadnienie Sądu konkursowego: Oszczędność środków wyrazu i prostota formy obiektu jako dominanty nie konkuruje z krajobrazowym otoczeniem, a raczej wzbogaca go i uzupełnia w jego kulturowym wymiarze.

Oprócz tego przyznano nagrody w kategorii architektura mieszkaniowa. Również w tym przypadku nagrodzono ex aequo dwa obiekty:

  • Browar Lubicz – zespół zabudowy mieszkaniowo-usługowej w Krakowie, proj. Mofo Architekci MA Sp. z o.o. Sp. k.
  • Budynek mieszkalno-usługowy (ul. Broniewskiego 28, Nowy Sącz), proj. mgr inż. arch. Jakub Potoczek

W konkursie przyznano cztery wyróżnienia:

  • Sala Gimnastyczna (Maciejowa 83, Łabowa), proj. Biuro Architekt Kaczmarczyk
  • Centrum Komputerowe AGH (ul. Nawojki 11, Kraków), proj. APA Czech Duliński Wróbel Agencja Projektowa Architektura Sp. z o.o.
  • Plac Targowy w Mszanie Dolnej (ul. Władysława Orkana, Mszana Dolna), proj. Em4. Pracownia Architektury. Brataniec
  • Punkt Informacji Turystycznej (ul. Zdrojowa 4/2, Krynica-Zdrój), proj. Pracownia Projektowa TARKO

Zwycięzcom gratulujemy!

fot. materiały prasowe

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły