nowego rynku

Oto najwyższy budynek Nowego Rynku w Poznaniu. Rusza budowa

To będzie najwyższy budynek powstały w ramach Nowego Rynku w Poznaniu. Jego projekt powstał w pracowni JEMS Architekci. Biurowiec będzie dominantą i głównym budynkiem identyfikującym cały kompleks.

Nowy Rynek w Poznaniu to największa inwestycja Skanska w Polsce. Na liczącej niemal 4 hektary obszarze w centrum miasta od 2017 roku powstaje zespół nowych budynków. Pierwsze dwa zaprojektowali architekci z biura Maćków Pracowni Projektowa. W tym roku oddano trzeci budynek autorstwa pracowni medusa group. Teraz kolej na budowę przedostatniego z budynków – biurowca o piętnastu kondygnacjach autorstwa JEMS Architekci z Warszawy.

Aby zaakcentować wysokość budynku “E” architekci obudowali poziomy techniczne zlokalizowane nad częścią biurową i nieco rozsunęli najniższe kondygnacje. Wyrazista elewacja to efekt kompromisu – gdyby była cała szklana mogłaby zbyt mocno nagrzewać wnętrze, dlatego okna wpisane zostały w grube i nieco złamane ramy.

Mimo tej wyrazistej formy budynek jawi się jako smukły i nowoczesny, i koresponduje z modernistycznymi budynkami Collegium Novum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które położone są kilkadziesiąt metrów dalej.

nowego rynku


W sumie nowy budynek zaoferuje 28,5 tys. m kw. powierzchni biurowej. W części podziemnej powstaną 234 miejsca parkingowe. Atrakcją dla pracowników będzie panoramiczny widok na centrum Poznania. Inwestor planuje, że budowa przedostatniego biurowca zakończy się w 2023 roku.

Czytaj też: Biuro | Biurowiec | Szkło | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

źródło wizualizacji Nowego Rynku: JEMS Architekci, Skanska