rozkład jazdy na e-papierowym

Oto pierwszy w Polsce rozkład jazdy na e-papierowym wyświetlaczu

W Poznaniu na przystanku komunikacji miejskiej zamontowano rozkład jazdy na e-papierowym wyświetlaczu. To test, po którym okaże się, czy takich rozkładów jazdy będzie więcej.

Wyświetlacz ma przekątną 13,3 cala i cztery przyciski funkcyjne. Pierwsze urządzenie znalazło się na przystanku przy ul. Strzeleckiej, niedaleko pomnika Starego Marycha. W tym miejscu wyświetlacz będzie zamontowany przez trzy miesiące. Pasażerowie będą mogli sprawdzić rozkład jazdy, informacje o odjazdach w czasie rzeczywistym oraz uruchomić zapowiedzi głosowe.

Technologia elektronicznego papieru w wyświetlaczach przystankowych to wciąż nowość. Pozwala na minimalizację zużycia energii (może być zasilana z paneli solarnych). Rozwiązanie to umożliwia zdalny podgląd i aktualizację danych na tablicy. Może ono zastąpić papierowe rozkłady jazdy, a także tablice dynamicznej informacji pasażerskiej, łącząc w jednym urządzeniu obie te funkcje. Warto wspomnieć, iż w przypadku braku prądu ekran będzie wyświetlał informację statyczną, gdyż prąd pobierany przez te urządzenia jest wyłącznie w momencie aktualizacji danych. Należy jednak pamiętać o kosztach produkcji samego urządzenia i ilości CO2, która zostanie wyemitowana do środowiska.

rozkład jazdy na e-papierowym


Technologie wspierające transport publiczny rozwijają się niezwykle szybko. Jeszcze kilka lat temu nowością były LED-owe tablice informacji pasażerskiej, dziś to standard, a nowością stają się pojazdy autonomiczne czy wyświetlacze e-papierowe. Te ostatnie są niezwykle przyjazną i atrakcyjna formą przedstawienia informacji pasażerom – mówi Mikołaj Kwiatkowski z Trapeze Poland.

Rozkład jazdy na e-papierowym wyświetlaczu można też zobaczyć w Helsinkach i Neuhausen w Szwajcarii. Firma Trapeze Poland dostarczyła tam podobne urządzenia.

Czytaj też: Poznań | Ciekawostki | Technologia | Komunikacja miejska

źródło: UM Poznań