szuflandia

Oto Szuflandia – pierwsza w Polsce samoobsługowa biblioteka

Szuflandia to projekt samoobsługowej biblioteki, która uruchomiona została przy Bibliotece Miejskiej w Łodzi. Dzięki niej nowe książki będzie można wypożyczyć o każdej porze.

Wypożyczalnia Szuflandia stanęła na rynku łódzkiej Manufaktury. To pierwsza w Polsce samoobsługowa biblioteka. Urządzenie zaprojektowali pracownicy Biblioteki Miejskiej w Łodzi we współpracy z firmą Arfido. Podobne maszyny funkcjonują już w Stanach Zjednoczonych i krajach Azji.

Nasza wypożyczalnia to polski prototyp.  Zależało nam na dotarciu do jeszcze szerszej grupy odbiorców. Szuflandia jest dostępna 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Nie ogranicza nas czas, jak również ewentualne pojawiające się obostrzenia związane z pandemią – mówi dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi Paweł Braun.

Aby skorzystać z Szuflandii wystarczy posiadać tak zwaną Fiszkę, czyli uniwersalną kartę biblioteczną, która uznawana jest przez wszystkie placówki w Łodzi. Fiszkę można bezpłatnie uzyskać w każdej bibliotece w Łodzi. Szuflandia wyposażona jest w zamykane schowki, ekran dotykowy oraz czytnik kart bibliotecznych. Wystarczy zeskanować Fiszkę, wybrać tytuł i podać numer skrytki, w której znajduje się książka. Zasady korzystania z automatycznej wypożyczalni są takie same jak w przypadku stacjonarnych bibliotek – korzystanie ze zbiorów jest bezpłatne, a książkę należy zwrócić w ciągu 30 dni.

W skrytkach Szuflandii znalazły się nowości wydawnicze – zarówno kryminały, biografie, reportaże, poradniki oraz książki obcojęzyczne, dostępna jest także szeroka oferta tytułów dla dzieci. Na jej półkach dostępnych będzie prawie 100 tytułów.

szuflandia


Zdecydowaliśmy się na pilotaż projektu z lokalizacją na rynku Manufaktury, jednak mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pojawi się więcej takich maszyn na terenie naszego miasta – dodaje Paweł Braun.

Szuflandię znajdziecie w zadaszonym przejściu przy rynku Manufaktury w okolicy wejścia do kina.

Czytaj też: Łódź | Biblioteka | Ciekawostki

źródło: UM Łódź