Wnętrze projektu Magdaleny Romanowskiej Studio

Oto zwycięzcy szóstej edycji Art in Architecture Festival!

Poznaliśmy zwycięzców szóstej edycji konkursu Art in Architecture Festival. Gala finałowa zorganizowana została 15 grudnia 2022r. w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas wydarzenia poznaliśmy zwycięskie projekty pracowni architektonicznych. Fenomenalnie skomponowane z architekturą, w bardzo sugestywny sposób przedstawiały autorskie przesłania swych twórców.

Konkurs Art in Architecture Festival na stałe zapisał się w kalendarzu wydarzeń wspierających rodzimą sztukę, stając się swego rodzaju pomostem łączącym artystów z najlepszymi architektami w kraju. Organizowany przez Fundację Innowacji Społeczno-Kulturalnych, zachęca inwestorów i projektantów do współpracy z artystami przy realizacji projektów, promując wprowadzanie dzieł sztuki do przestrzeni prywatnych, publicznych oraz obiektów komercyjnych.

Setki prac zgłoszonych do czwartej edycji konkursu, oceniło w tym roku grono ekspertów, zasiadających w jury pod przewodnictwem architekta Przemo Łukasika. Wśród nich znaleźli się m.in.: architekt wnętrz Aleksander Jankowski (JiO), Piotr Kalinowski (MIXD), Inwestor Piotr Kroenke, Dora Kuć i Karina Snuszka (MoodWorks), Joanna Kulczyńska (Kulczyński Architekt), Agnieszka Leszczyńska – Mieczkowska (Art in Architecture), Krystyna Łuczak-Surówka, Maria Miland – współtwórczyni i koordynatorka Art in Architecture festival, Aleksander Roszkowski oraz Oskar Zięta. W trakcie trwania gali konkursowej z udziałem wielu znamienitych gości, laureaci otrzymali Złote Statuetki z wizerunkiem Leonarda da Vinci. Wręczono także Specjalne Wyróżnienia dla artystów, których dzieła znalazły się w każdym z nagrodzonych projektów.

IV edycja konkursu odbywała się w pięciu kategoriach: mieszkanie/dom, przestrzeń publiczna, biuro, wystawa oraz hotel. W kategorii MIESZKANIE/DOM, pierwsze miejsce przypadło pracowni Paweł Jurkiewicz Studio (za wnętrze domu, który opisujemy w 17. numerze magazynu whiteMAD TUTAJ), a wyróżnienia powędrowały do Magdaleny Romanowskiej Studio, Szaroszyk&Rycerski Architekci i Formativ Katarzyna Dudko.

W kategorii PRZESTRZEŃ PUBLICZNA wygrało Osiedle Nowy Nikiszowiec, PFR Nieruchomości S.A.; partner: TBS Katowice; Autorzy dzieła sztuki – płaskorzeźby: Daniel „Chazme” Kaliński oraz Ziemowit Liszek z Mozi studio. Wyróżnienia trafiły do NOKE ARCHITECTS i artystki Oli Niepsuj za Va Bene Cicchetti (zobacz restaurację TUTAJ) oraz do ARCHIGLASS Tomasz Urbanowicz i architekta Przemo Woźnego za projekt Duch Palatium na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, gdzie inwestorami było Miasto Poznań i Archidiecezja Poznańska (więcej o Palatium pisaliśmy TUTAJ).

W kategorii BIURO, pierwsze miejsce zdobył Szklany wystrój Pracowni ARCHIGLASS „Szopa Jazowa” we Wrocławiu, autorstwa ARCHIGLASS Tomasz Urbanowicz. Wyróżnienia przyznano Pracowni Tremend i Pracowni Fruit Orchard Miastkowska Interior Design za Biuro Wirtualnej Polski oraz Pracowni Trzop Architekci za Biuro Microsoft Polska.

W kategorii HOTEL, zwyciężył Hotel H15 Luxury Palace w Krakowie. Wyróżnieniem nagrodzono Inwestorów Euro Styl SA, Architektura Rayss Group Sp. z o.o. i obiekt Montowni w Gdańskiej Stoczni z dziełami Tomasza Krupińskiego.

W ostatniej kategorii, WYSTAWA, nagroda przypadła pracowni NArchitekTURA – Bartosz Haduch, Łukasz Mariański za „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich” w Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie (zobacz realizację TUTAJ). Wyróżnienie otrzymał NIZIO Design International Mirosław Nizio, za Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Pawilon Polski na Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju autorstwa pracowni WXCA we współpracy ze studiem Bellprat Partner (więcej o pawilonie Polski TUTAJ).

Wszystkim laureatom gratulujemy, a czytelników zachęcamy do eksplorowania rodzimego rynku sztuki. Najciekawsze kolekcje mogą powstawać latami i często są bardzo osobiste. Warto współpracować z architektami, którzy wiedzą, jak zaimplementować je do wnętrza. Sztuka powinna być nie tylko dekoracyjna, ale też niezwykła i opowiadająca historię – jej kolekcjonowanie jest jak podróż, na którą składają się odkrycia, przyjaźnie i rozmowy. Im więcej znaczy dla Was sztuka, tym lepiej wytrzyma próbę czasu, rozwijając się wraz z przyszłymi pokoleniami. Projekt konkursu Art in Architecture Festival współfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni Medialni: ELLE Decoration, Czas na Wnętrze, Weranda, Architektura & Biznes, Architecture SNOB, magazyn whiteMAD, Magazif, Builder, Design Alive, Sztuka Wnętrza, Sztuka Architektury, Art info, Nowy Magazyn, Designteka, OKK PR. Patronat honorowy: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie i Stowarzyszenie Architektów Wnętrz. Partnerzy: Duxiana Polska i BoConcept Warszawa.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Warszawa | Sztuka | Wydarzenia  | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie