Otoczenie konińskiego Słupa Drogowego najlepszym dziełem architektonicznym Wielkopolski

Poznaliśmy zwycięzców konkursu na Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego – NAWW. To pierwsza edycja konkursu, w ramach którego wyróżniono najlepszą architekturę województwa. Najlepszym dziełem architektonicznym Wielkopolski jest otoczenie konińskiego Słupa Drogowego.

Organizatorem konkursu NAWW jest Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu oraz Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP. Wydarzenie ma promować Wielkopolskę jako region, którego mieszkańcy dbają o jakość przestrzeni publicznej, architektury oraz ma pomóc promować świadomość estetyczną wśród wielkopolan. Nagroda przyznawana jest najlepszym dziełom architektonicznym zrealizowanym na terenie województwa Wielkopolskiego oraz dziełom zrealizowanym poza granicami administracyjnymi województwa, pod warunkiem, że zaprojektowane zostały przez wielkopolskich architektów w roku poprzedzającym daną edycję konkursu.

Jury konkursu NAWW przyznało nagrody w kilku głównych kategoriach. Członkami Jury byli architekci: Przemo Łukasik, Wojciech Krawczuk, Karol Fiedor, Krzysztof Frąckowiak, Ewa Pawlicka-Garus, Aida Januszkiewicz-Piotrowska, Jowita Maćkowiak, Małgorzata Dembowska oraz krytyk architektury Grzegorz Piątek i Kamil Białas – redaktor naczelny magazynu whiteMAD.

Kategoria: obiekt architektoniczny
Zwycięzca: Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach
Koncepcja: AKPB Architekci/Piotr Bartosik, projekt budowlany: APA ARCHES

Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach

Jury przyznało budynkowi nagrodę w kategorii “Obiekt Architektoniczny” doceniając nieoczywistą bryłę, która dopełnia zastaną przestrzeń w wyrazisty i wyważony sposób. Bryła wyróżnia się licznymi skosami, które skrywają drewniane elementy dekoracyjne. Szary kolor elewacji sprawił, że obiekt nie konkuruje z otoczeniem. Nagroda została przyznana za skromność, wyczucie przestrzeni i utworzenie nowej, atrakcyjnej przestrzeni wspólnej.


Kategoria: dom
Zwycięzca: DOM między drzewami
Projekt: Insomia/Szymon Januszewski, Ania Wajda-Szczęsna, Mart Łykowska, Mikołaj Schwarz

DOM między drzewami

W kategorii “Dom” doceniono osiedle Nowy Strzeszyn. To wzorcowe osiedle wyróżniające się wysokiej jakości architekturą, materiałami i urbanistyką w mikro skali. To również efekt poszukiwań rozwiązań będących odpowiedzią na coś pomiędzy mieszkaniem w mieście, a domem na jego peryferiach.

Otwarte przestrzenie osiedla mieszkaniowego, a jednocześnie prywatne ogródki przydomowe, skala osiedla, intensywność jego zabudowy, zastosowane materiały i detal architektoniczny powodują, że uzyskano wygodne i funkcjonalne, a jednocześnie bardzo estetyczne miejsce do zamieszkania. Te kameralne wspólne przestrzenie sprzyjają budowaniu więzi pomiędzy mieszkańcami tego osiedla. Sąd docenił także maksymalne, a tym samym optymalne utrzymanie istniejącego drzewostanu, które w sposób naturalny izoluje poszczególne częściami zabudowy.


Kategoria: wnętrze prywatne
Zwycięzca: BRONEK mieszkanie prywatne
Projekt: UGO/Hugon Kowalski

BRONEK wnętrze prywatne

Mieszkanie urządzone w poznańskiej Warzelni to dzieło Hugona Kowalskiego. To jedno z najciekawszych wnętrz, jakie kiedykolwiek pokazywaliśmy czytelnikom whiteMAD.pl.

Nagrodzone wnętrze świadczy o wysokiej jakości pracy architekta, który wykorzystał dostępną powierzchnię dzieląc przestrzeń na czytelne strefy. Mieszkanie jest dowodem tego, że nawet w pozoru trudnych przestrzeniach można z powodzeniem zrealizować nietypowe założenia. Architekt umiejętnie wykorzystał elementy konstrukcyjne, które w jego aranżacji nabrały dekoracyjnego charakteru. Realizację doceniamy za udane połączenie z pozoru kontrastujących ze sobą materiałów z naturalnymi surowcami. W realizacji warto docenić nietypowe wykorzystanie schodów, które pełnią funkcję ogromnego regału oraz drugiej antresoli, na której architekt umieścił wannę. Mimo sporej ilości prywatnych przedmiotów właścicieli wnętrze zdaje się być czyste i uporządkowane. Całość utrzymana została w ponadczasowej kolorystyce, co daje szansę, że wnętrze będzie dobrze wyglądać nawet za wiele lat.

Więcej zdjęć mieszkania znajdziecie w naszym artykule TUTAJ.


Kategoria: wnętrze publiczne
Zwycięzca: Żłobek miejski nr 1 w Wągrowcu
Projekt: Wojciech Błaszak, Justyna Mikstacka-Błaszak, Kamil Frąckowiak, Piotr Anczakowski, Dobrochna Kniat, Krzysztof Kostrzyc, Małgorzata Czarniak

Żłobek miejski numer 1 w Wągrowcu to dobry tego, jak poczucie estetyki można kreować od najmłodszych lat. Jury konkursu NAWW doceniło ten projekt za “niestandardowe podejście do estetycznego i funkcjonalnego kształtowania gustu i doświadczeń „małego” człowieka. Należy spodziewać się, że przyszłe pokolenie, wychowane w takim kontekście architektonicznym, zmieniać będzie oblicze polskiej architektury, sięgając czasem do doświadczeń estetycznych i funkcjonalnych z okresu „maluchów”.”


Kategoria: przestrzeń wspólna
Zwycięzca: Otoczenie konińskiego Słupa Drogowego
Projekt: Prosto Architekci: Joanna Grześkowiak, Maciej Gierwielaniec

Architektura nie musi być duża, by być wielka. Przykładem jest niepozorny projekt przebudowy otoczenia konińskiego Słupa Drogowego projektu Prosto Architekci. Projektanci musieli stworzyć atrakcyjne wizualnie otoczenie zabytkowego Słupa Drogowego, które nie przysłoni kamiennej konstrukcji. Efekt udało się osiągnąć. Jak czytamy w uzasadnieniu jury: Zagospodarowanie przestrzeni zaproponowane przez Architekta nie konkuruje w przekazie z artefaktem, realizacja – projekt właściwie odnosi się do kontekstu miejsca, tworząc piękną przestrzeń ekspozycji. Meander drogi wykonany ze skorodowanej blachy przypomina odbiorcy,  o mijającym czasie jednocześnie podkreśla znaczenie słupa drogowego przypominając o jego funkcjonalnym znaczeniu.  Zdaniem Sądu Konkursowego, Architekt wykazał się dużą wrażliwością i bezbłędna oceną problemu, z którym przyszło mu się zmierzyć, skromność użytych środków wyrazu i efekt tym uzyskany budzi podziw. Jeżeli mamy być świadkami takich realizacji, niech moda o mówieniu o przestrzeni publicznej – trwa, trwa jak najdłużej.

Więcej o projekcie przeczytacie w naszym artykule TUTAJ.


Kategoria: dzieło eksportowe
Zwycięzca: Hotel PURO Łódź
Projekt: ASW Architekci: Ankiersztajn, Stankiewicz, Wroński



Dzieło eksportowe to wyjątkowa kategoria bo wybiega poza administracyjne granice województwa. W tej edycji konkursu nagroda w tej kategorii trafiła do architektów z pracowni ASW Architekci za projekt Hotelu PURO w Łodzi. W uzasadnieniu Jury czytamy: Nagrodzona realizacja jest przykładem architektury komercyjnej, która dzięki dobremu warsztatowi projektowemu i umiejętnemu wpisaniu w otoczenie zdecydowanie podnosi jakość przestrzeni miejskiej i wspiera jej rewitalizację. Hotel Puro nie konkuruje z cennymi zabytkami – pałacem i pozostałościami fabryki Izraela Poznańskiego, ani ich nie imituje, lecz jest ich równorzędnym, współczesnym sąsiadem. Chłodna, rytmiczna elewacja nowego budynku pozwala wybrzmieć bogato zdobionej fasadzie pałacu. Bryła hotelu pomaga opanować zaniedbaną dotąd przestrzeń przy ruchliwym skrzyżowaniu, która dzięki temu ma szansę zamienić się w plac.


Kategoria: młody twórca
Zwycięzcy: Hugon Kowalski, Adam Wierciński, Borys Wrzeszcz

Sąd Konkursowy przyznał trzy nagrody ex aequo w kategorii Młody Twórca, w której wyróżniono osiągnięcia młodych architektów. Nagrodę otrzymało trzech projektantów: Hugon Kowalski, Adam Wierciński i Borys Wrzeszcz. “W finale kategorii “Młody Twórca” znalazły się trzy postacie, które prezentują bardzo wyrównany, wysoki poziom projektowy będący efektem kilkunastu już lat doświadczenia w dziedzinie architektury. Wszyscy trzej nominowani twórcy przeszli indywidualną drogę rozwoju, która ukształtowała ich różne i jednakowo silne osobowości – co jednak nie stawało na przeszkodzie w podejmowaniu przez nich wspólnych działań projektowych ” – czytamy w komentarzu Jury.


NAGRODA GŁÓWNA – GRAND PRIX
Zwycięzca: Otoczenie konińskiego Słupa Drogowego
Projekt: Prosto Architekci: Joanna Grześkowiak, Maciej Gierwielaniec

Spośród finalistów konkursu Jury wybrało architektoniczne dzieło, które zdobyło nagrodę główną Grand Prix. W pierwszej edycji konkursu Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego nagrodzono projekt otoczenia konińskiego Słupa Drogowego. Przyznanie nagrody tej skromnej realizacji to forma uznania kunsztu architektów, którzy pamiętali tutaj o każdym detalu. Otoczenie konińskiego Słupa Drogowego możecie zobaczyć na krótkim wideo wyżej.

Czytaj też: Poznań | Osiedle | Miasto | Zieleń | Ciekawostki

Galę finałową konkursu można zobaczyć na wideo tutaj:

Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego

źródło: Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego