Otulony drewnem i ciemną blachą. Nowoczesny dom pod Warszawą

Budynek znajduje się w Owczarni pod Warszawą i wyróżnia się nietypową formą. Jego projekt powstał w pracowni BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI. Oto CWA House – nowoczesny dom pod Warszawą. 

Inwestorzy chcieli mieszkać w domu, którego wygląd będzie odbiegał od typowych projektów znanych z katalogów rodzinnej zabudowy. W efekcie architekci Magdalena Beczak oraz Maciej Beczak zaproponowali budynek o rzeźbiarskiej formie, którego kształt przywodzi na myśl kryształ.

Dach budynku jest niesymetryczny i posiada cztery płaszczyzny o różnych kątach nachylenia. Dach pokryty został blachą o grafitowym kolorze; panele spływają na ścianę północną i wschodnią, tworząc jednolitą strukturę. Ścianę południową i zachodnią wykończono deskami drewnianymi łączącymi się z drewnianą płaszczyzną tarasu, stanowi to nierozłączny kompozycyjnie element bryłowej układanki.

Ostateczna geometria domu odzwierciedla zaprojektowaną funkcję. Kalenica dachu wznosi się od parteru do poziomu piętra, umożliwiając wykorzystanie zwiększającej się wysokości pomieszczeń. Nad pokojami dzieci powstały antresole, nad pomieszczeniem gospodarczym wysoka przestrzeń do składowania, nad łazienką i garderobą przestrzeń magazynowa. W strefie korytarza widać wzbijającą się ku górze płaszczyznę dwuspadowego, niesymetrycznego dachu i wznoszące się coraz wyżej dźwigary. Dach osiąga wysokość graniczną nad pomieszczeniami piętra. Osiągnąwszy najwyższą rzędną, struktura dachu gwałtownie opada, tworząc bardzo bogate tektonicznie wnętrze. W narożniku salonu odkryta więźba dachowa osiąga najniższy poziom. Zmieniająca się wysokość pomieszczenia i wiązary o różnej geometrii sprawiają, że wnętrze nabiera dynamiki i niepowtarzalności.


Istotną wytyczną projektową było wpuszczenie maksymalnej ilości światła do salonu. Wszak obcowanie z naturalnym światłem jest dla człowieka najprzyjemniejsze. Strefę dzienną usytuowano w najbardziej nasłonecznionej części działki. Długie horyzontalne okno łapie promienie słoneczne w południe, a wysokie pionowe okna zapraszają słońce od zachodu.

Na parterze znajduje się strefa dzienna. Tworzą ją: salon, jadalnia, gabinet, kuchnia oraz strefa sypialni dla dzieci – dwa pokoje, łazienka. Na górze, w najwyższej części domu, zaprojektowano sypialnię rodziców z łazienką i garderobą.

Wolnostojący kominek z wysuniętą, długą, stalową rurą nierdzewną umieszczony został w najniższym narożniku domu, w salonie. Wnętrza pozostają bardzo surowe, a wykończenie stanowić będą materiały użyte na etapie stanu surowego, m.in. ściany ceglane, posadzki i stropy betonowe.

Czytaj też: Polska | Warszawa | Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Architektura

zdjęcia: Jan Karol Gołębiewski – jankarol.com
źródło: materiały prasowe / www.beczak.pl