klamka z drukarki 3D

Otworzysz drzwi, bez dotykania ich dłonią – klamka z drukarki 3D

Klamka z drukarki 3D to projekt czeskiego designera Vladimíra Kovaříka. Klamka Namadlo umożliwia przystosowanie drzwi do otwierania ich nadgarstkiem lub przedramieniem, bez konieczności dotykania ich dłonią.

Projektant stworzył klamkę jako odpowiedź na pandemię koronawirusa. Vladimír Kovařík pracuje w Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu w Zlinie, gdzie jest kierownikiem wydziału wzornictwa. To prosty gadżet, dzięki któremu można zmniejszyć ryzyko przeniesienia patogenów koronawirusa na skórę.

Projekt Namadlo powstał z potrzeby montażu bezpiecznych uchwytów, które doskonale sprawdzą się w budynkach publicznych. Pierwszym miejscem, w którym pojawiły się klamki był budynek uczelni. Gadżet jest niezwykle prosty. To plastikowy element odpowiednio wyprofilowany, który może zostać przymocowany dzięki zwykłym opaskom. 

klamka z drukarki 3D


Dzięki zastosowaniu druku 3D ten mały gadżet może być produkowany natychmiast i dystrybuowany wszędzie tam, gdzie jest potrzebny. Każdy, kto ma dostęp do drukarki 3D może pobrać plik niezbędny do wydrukowania uchwytu TUTAJ. Projektant przygotował też film instruktażowy, na którym widać jak poprawnie przymocować Namadlo, publikujemy go niżej. Dostępny jest też plik PDF z instrukcją, którą można wydrukować i przyczepić do drzwi (TUTAJ).

Oczywiście gadżet nie jest idealny, jego funkcjonalność w przypadku tradycyjnych drzwi jest ograniczona. Zdecydowanie lepiej działa w przypadku drzwi w miejscach publicznych, gdzie może w znaczącym stopniu zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa na użytkowników.

Czytaj więcej: Koronawirus | Ciekawostki | Czechy | Technologia

źródło: Vladimír Kovařík, zdjęcia: Martin Daněk