OWADOM

OWADOM – świetna praca licencjacka od Joanny Treli!

Nazywam się Joanna Trela i jestem absolwentką Wzornictwa Przemysłowego na ASP w Krakowie. Owady zapylające mają coraz mniej swoich naturalnych siedlisk, jest to w dużej mierze spowodowane negatywną działalnością człowieka. Właśnie dlatego postanowiłam stworzyć OWADOM. Jest on moim licencjackim projektem dyplomowym na ASP w Krakowie. OWADOM to estetyczne ceramiczne siedlisko dla dzikich owadów zapylających.

Niewiele osób wie, że dziko żyjące owady zapylające (dzikie pszczoły) są równie sprawnymi zapylaczami, jak pszczoła miodna, dlatego warto się nimi opiekować i uświadamiać o ich potrzebach.

Chciałam, aby mój projekt miał nie tylko wartość projektową, ale również edukacyjną. Ma on oswoić ludzi z obecnością dzikich pszczół. Zależy mi na tym, by pokazać, że opieka nad tymi owadami nie jest trudna, niebezpieczna, ani nie wymaga wysiłku, a sprytne i użytkowe rozwiązanie projektowe i nagłośnienie sprawy może przyciągnąć potencjalnych opiekunów dzikich pszczół.
Wilgoć i wahania temperatury są niekorzystnymi czynnikami dla rozwoju owadów. Zaletą materiału ceramicznego, nad najpopularniejszymi drewnianymi, jest trwałość i wodoodporność szkliwionej ceramiki. Jest ona również naturalną izolacją.
OWADOM składa się z uniwersalnych modułów ceramicznych, które można uzupełnić elementami ze sklejki i liny. Kanelowanie umożliwia stabilne ustawienie modułu jeden na drugim, a także jego podwieszenie na linie. Przednia ściana ze sklejki chroni owady przed deszczem i ptactwem. OWADOM to bezpieczne miejsce dla rozwoju owadów. Przeznaczony jest głównie dla opiekuna indywidualnego, który po wyposażeniu wnętrza, może prawie bez wysiłku i poświęceń pomóc owadom. OWADOM ma za zadanie pokazać, że zapylacze są pożytecznymi i nieabsorbującymi współlokatorami.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły