Pałac Bursztynowy we Włocławku to kompleks budynków, który został zrealizowany dzięki inicjatywie przedsiębiorcy Krzysztofa Grządziela. Po ukończeniu budowy obiekt został nieodpłatnie przekazany Fundacji „Samotna Mama”, której siedziba mieści się w pałacu. Nazwa kompleksu pochodzi od charakterystycznej, bursztynowej barwy elewacji, a całość nawiązuje swoim stylem do dawnych barokowych rezydencji. Ogólny przepych i forma obiektu są tematem dyskusji na temat sensu budowania współczesnych pałaców.
Budowa Pałacu Bursztynowego trwała od maja 2006 roku do lipca 2009 roku, a jego uroczyste otwarcie miało miejsce 5 grudnia 2009 roku. Za realizację projektu odpowiadała firma Janusza Górniaka, która działała według planów Wojciecha Bromirskiego. Wartość całej inwestycji sięgnęła kilkudziesięciu milionów złotych. Pałac, który ma wymiary 45 metrów szerokości, 22 metry długości i 23 metry wysokości, wyróżnia się elewacją z piaskowca i granitu w ciepłych odcieniach. Fundamenty i konstrukcję budynku wykonano z żelbetu, zaś ściany gmachu zbudowano z bloczków betonowych, cegły pełnej i pustaków ceramicznych. Na portyku widnieje dedykacja „W hołdzie mojej i wszystkim mamom”, nawiązująca do misji Fundacji „Samotna Mama”.
Pałac Bursztynowy w budowie. Fot. Rafał Jendrzejewski, CC0, via Wikimedia Commons
Pałac Bursztynowy pełni funkcję siedziby Fundacji „Samotna Mama”, która wspiera samotnych rodziców, rodziny zastępcze oraz wielodzietne, oferując im pomoc medyczną, prawną i psychologiczną. Fundacja organizuje również dodatkowe zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz coroczne imprezy, takie jak kolonie czy zabawy choinkowe. Dzięki działalności hotelowej i restauracyjnej, fundacja przeznacza 20% dochodów na swoje cele statutowe, wspierając potrzebujących.
Wnętrza Pałacu Bursztynowego wykończono w stylu nawiązującym do historycznych rezydencji – użyto tu materiałów takich jak granit, marmur i drewno, a całość dopełniają liczne sztukaterie, freski i meble stylizowane na antyki. Centralnym punktem obiektu jest 300-metrowa Sala Złota, będąca częścią większego centrum konferencyjnego o łącznej powierzchni 553 m kw. Kompleks konferencyjny składa się z sześciu sal, z których największa może pomieścić do 400 osób. W podziemiach pałacu znajdują się sale klubowe wyposażone w stoły bilardowe. Wysoka jakość wykonania Pałacu Bursztynowego została doceniona nagrodą I stopnia w konkursie „Budowa Roku 2009” organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Mimo tego wyróżnienia, całość obiektu krytykowana jest za m.in. złe proporcje, niewłaściwe użycie poszczególnych elementów dekoracyjnych czy ogólny kicz.
Na terenie pałacu funkcjonuje hotel z 30 pokojami, restauracją oraz mini spa, w którym można skorzystać z sauny fińskiej i masażu. Kompleks obejmuje również Wschodnią Rezydencję z dodatkowymi pięcioma pokojami hotelowymi. Pałac Bursztynowy jest również miejscem licznych wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów oraz Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej „Belcanto Per Sempre”, który przyciąga znanych artystów.
Pałac otaczają ogrody o powierzchni ponad hektara, w których rośnie około 40 tysięcy roślin, w tym krzewy ozdobne i drzewa. W ogrodzie znajdują się fontanny, rzeźby oraz zbiornik wodny z wodospadem. Na terenie mieści się także amfiteatr oraz część grillowa, a całość otacza zdobiony mur o długości kilometra. Do kompleksu należą cztery korty tenisowe, w tym dwa kryte, ogrzewane zimą.
Źródło: palacbursztynowy.pl, wikipedia.org
Czytaj też: Architektura | Ciekawostki | Pałac | Architektura w Polsce | Wille i rezydencje