Pałac Janaszów w Warszawie

Pałac Janaszów w Warszawie. Francuski akcent nad Wisłą.

Pałac Janaszów w Warszawie został wybudowany w latach 1874-1875 dla zamożnego finansisty Jakuba Janasza wg projektu Jana Heuricha starszego, który nadał mu cechy późnego renesansu francuskiego, z długim, ciągnącym się przez całą szerokość elewacji frontowej balkonem, zdobionym piękną, żeliwną kratą. Trzykondygnacyjna rezydencja została wzniesiona na planie zbliżonym do kwadratu i nakryto ją dachem mansardowym z lukarnami. Wejście główne ulokowano z lewej strony fasady. Architekt stworzył budowlę wyjątkową na mapie Warszawy, w typie paryskich pałaców przyulicznych, która wzniesiona została na ulicy Zielnej.

W roku 1893 po śmierci Jakuba Janasza wdowa po nim Róża z Goldstandów wraz z córkami sprzedały pałac arystokracji – hr. Feliksowi i Zofii z Ledóchowskich Czackim. Budynek pozostawał w rękach tej rodziny aż do roku 1939, kiedy budowlę zakupił Polski Związek Przemysłowców Metalowych. Pałac zatracił na przestrzeni lat cechy reprezentacyjne, odarty był ze swych pierwotnych wartości artystycznych i zaczął pełnić funkcję kamienicy czynszowej.


Podczas II wojny światowej zabytek został tylko nieznacznie uszkodzony, jednak w okresie powojennym w pałacu ulokowano biura, co przyczyniło się do dewastacji ocalałych wnętrz. Dokonano też wtedy remontu elewacji, przy okazji którego usunięto zachowany, oryginalny wystrój architektoniczny… Sąsiadująca zabudowa została w dużej większości zniszczona i nie zdecydowano się na odbudowę. Pałac, stojący wcześniej w pierzei ulicy, stał się budowlą wolnostojącą.

Pałac Janaszów w Warszawie, rok 1942 i 2022.

Okolica pałacu, rok 1935 i 2021. Spośród okolicznej zabudowy przetrwał tylko on.

Pałac w latach 70. XX w. i obecnie. Źródło: PAP



W latach 1970-1973 pałac został poddany gruntownej restauracji i przystosowano go do pełnienia funkcji siedziby dyrekcji naczelnej Przedsiębiorstwa Państwowego Pracownie Konserwacji Zabytków. Zrekonstruowano wówczas wystrój architektoniczny elewacji oraz wnętrz, wykorzystując m.in. francuskie wzorniki z epoki. W latach 2003-2007 miała miejsce kolejna renowacja budynku. Zabytek jest najlepiej zachowanym pałacem warszawskim pochodzącym z II połowy XIX wieku.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z polskimi zabytkami! To może Cię zainteresować: 

JAK PODRÓŻ W CZASIE: W POZNANIU ODNOWIONO PRZEDWOJENNE NAPISY! 
– SKRZYŻOWANIE ULIC GARBARY I WIELKIEJ W POZNANIU. PIĘKNO UTRACONE PRZEZ WOJNĘ!
-PAŁAC SASKI ZOSTANIE ODBUDOWANY! SEJM PRZEGŁOSOWAŁ DZIŚ USTAWĘ.
-NIEISTNIEJĄCE ZABYTKI: PAŁAC BRÜHLA W WARSZAWIE
-METAMORFOZA W STOLICY: PLAC POWSTAŃCÓW WARSZAWY

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | HistoriaPolska

Temat: Pałac Janaszów w Warszawie. Francuski akcent nad Wisłą.

Źródła: polskaniezwykla.pl, zamki.rotmanka.com, polskiezabytki.pl, mapa.umwarszawa.pl, PAP, fotopolska.eu, domena publiczna