Fot. ZPKSoft/Paweł Krzyżanowski/fotopolska.eu

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Drugi największy zabytek socrealizmu w Polsce

Pałac Kultury Zagłębia to jeden z najważniejszych przykładów architektury socrealistycznej w regionie, zaprojektowany przez wybitnego architekta Zbigniewa Rzepeckiego. Jego monumentalna bryła stanowi drugi pod względem wielkości zabytek socrealizmu w Polsce, ustępując jedynie warszawskiemu Pałacowi Kultury i Nauki.

Idea budowy domu kultury w Dąbrowie Górniczej zrodziła się już w 1945 roku z inicjatywy generała Aleksandra Zawadzkiego, ówczesnego wojewody śląsko-dąbrowskiego. Projekt autorstwa Zbigniewa Rzepeckiego powstał kilka lat później, a w 1949 roku powołano Komitet Budowy Domu Kultury. Prace, realizowane przez Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego w Sosnowcu, rozpoczęły się w maju 1951 roku. Środki finansowe pochodziły z budżetu państwa, związków zawodowych, a także od mieszkańców miasta i działań społecznych.

Rok 1969. Źródło: Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej

Oficjalne otwarcie gmachu, nazwanego wówczas Domem Kultury Zagłębia, odbyło się 11 stycznia 1958 roku. Od tamtej pory budynek pełnił rolę najważniejszego centrum kulturalno-oświatowego w mieście. W 1992 roku obiekt przemianowano na Dąbrowski Pałac Kultury, a na przestrzeni lat był on wielokrotnie modernizowany. Największa renowacja miała miejsce w latach 2011–2014, kiedy to odnowiono elewację i wnętrza, w tym sztukaterie, boazerie oraz zabytkowe parkiety, a także zaadaptowano poddasze na nowe pomieszczenia.

Fot. ZPKSoft/Paweł Krzyżanowski/fotopolska.eu

Budynek zlokalizowany jest w centrum miasta, przy placu Wolności. Został wzniesiony na symetrycznym planie, z głównym korpusem w kształcie prostokąta i bocznymi skrzydłami. Ceglana fasada wykończona klinkierem i piaskowcem podkreśla monumentalność budynku, którego bryła osadzona jest na boniowanym cokole.

Autor zdjęcia: Arkadiusz K. (Arro)/fotopolska.eu

Główna fasada południowa wyróżnia się trzema trzykondygnacyjnymi korpusami. Środkowy, wysunięty do przodu, poprzedzony jest schodami prowadzącymi do pięciu wejść, zdobionych geometrycznymi kutymi motywami w drewnianych drzwiach. Nad nimi znajduje się portyk wsparty na czterech podwójnych filarach z ozdobnymi kapitelami. Wieńcząca fasadę balustrada oraz napis „KULTURZE I SZTUCE” podkreślają reprezentacyjny charakter budynku.

Pałac Kultury Zagłębia
Kulturalna89, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Boczne skrzydła budynku są symetryczne i harmonijnie zaprojektowane. Ich fasady, ozdobione oknami o geometrycznych podziałach i kamiennymi detalami, nadają całości spójności i monumentalności. Elewacje boczne i tylne zachowują podobny rytm i proporcje, co podkreśla socrealistyczny styl gmachu.

Pałac Kultury Zagłębia
Kulturalna89, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Kulturalna89, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Wnętrze Pałacu Kultury Zagłębia imponuje bogatym wystrojem, w którym dominują marmoryzacje, ceramiczne okładziny ścian i sztukaterie. Przestronne korytarze zdobią kolumny i ornamentyka, a największą atrakcją jest sala widowiskowa na około 700 miejsc, wyposażona w obrotową scenę i zaplecze. Dodatkowo w budynku znajduje się sala kinowa na 88 osób, a także pomieszczenia przeznaczone na galerie, pracownie plastyczne, teatr oraz kawiarnię.

Kulturalna89, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Pałac Kultury Zagłębia
Kulturalna89, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Pałac Kultury Zagłębia zachował do dzisiaj swoją historyczną wartość, będąc ikoną polskiego socrealizmu i jednym z najważniejszych punktów na mapie kulturalnej Dąbrowy Górniczej i okolic.

Źródło: zabytek.pl, palac.art.pl

Czytaj też: Zabytek | SocrealizmArchitektura PRL | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie