Pałac Rheinbabenów

Pałac Rheinbabenów w Siemianowicach Śląskich. Zabytek odzyskał blask

Pałac Rheinbabenów w Siemianowicach Śląskich zbudowany został w 1870 r. Pałac a status zabytku i niedawno został gruntownie wyremontowany.

Neogotycki pałac Rheinbabenów wzniesiony został w 1870 r. na planie prostokąta z cegły. Kilkadziesiąt lat później – w 1906 lub 1907 r. pałac został przebudowany. Wtedy dodano do niego oranżerię, którą zaprojektował Louis Dame.

W centralnej części pałacu znajduje się dwukondygnacyjny ryzalit, a z boku ryzalit o trzech kondygnacjach. Całość nakryto dachem dwuspadowym, a główne wejście ozdobiono arabeskowym zadaszeniem z żeliwa. We wnętrzach pałacu znajdują się między innymi sala kominkowa oraz sala balowa połączona z oranżerią. Pałac otoczony jest rozległym parkiem (obecnie to miejski park Górnik). W sali lustrzanej można organizować przyjęcia dla 130 osób.

Przeprowadzona niedawno rewitalizacja obejmowała remont elewacji z wykonaniem tynków renowacyjnych, remont pokrycia i konstrukcji dachu oraz stropu poddasza, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, wyremontowano taras i schody zewnętrzne.Pałac Rheinbabenów


Pałac Rheinbabenów od kilku lat wpisany jest do Rejestru Zabytków. Obiekt stanowi oddział Siemianowickiego Centrum Kultury. To właśnie w zabytkowym pałacu organizowane są zajęcia dla dzieci i wszystkich mieszkańców, którzy mogą rozwijać tam swoje zainteresowania artystyczne, edukacyjne i sportowe. 

Rewitalizacja obiektu była zgłoszona do konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną województwa śląskiego 2019 r.

Czytaj więcej: Zabytek | Renowacja | Metamorfoza

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły