Pałac w Dobrocinie czekają wielkie zmiany. Fundacja ZW podjęła się ambitnego zadania rewitalizacji zabytkowego parku i rezydencji, położonych w województwie warmińsko-mazurskim. Ten malowniczy region, znany jako kraina tysiąca jezior, od lat przyciąga miłośników przyrody i historii. Teraz, dzięki inicjatywie fundacji, teren o powierzchni dziesięciu hektarów zyska nowe życie jako Centrum Kultury i Bioróżnorodności.
Dobrocin to miejsce o bogatej historii, sięgającej XV wieku, kiedy to ród von Wilmsdorfów założył tam swoją pierwszą rezydencję. Następnie majątek przeszedł na rodzinę Truchsess-Waldburg, a od 1792 r. na rodzinę von Domhardtów. Ostatnim właścicielem przed 1945 r. był baron Otto von Goltz-Domhardt. Obecny pałac został zbudowany w latach 40. XIX wieku na miejscu wcześniejszego dworu (przebudowanego i rozbudowanego), pochodzącego prawdopodobnie z XVIII wieku. Obiektowi nadano nieregularny plan i dodano wówczas dwie wieżyczki, oficyny oraz boczne skrzydła. Obok znajduje się podłużny budynek czworaków z przełomu XVIII/XIX w. Pałac został odnowiony w latach 20. XX wieku. W latach 1946-1971 znajdował się w nim Zespół Szkół Rolniczych. Później pałac został opuszczony i zaczął niszczeć. Od 2001 r. jest własnością prywatną.
Pałac w Dobrocinie jako szkoła. Zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum Warmii i Mazur
W korpusie głównym zachował się oryginalny amfiladowy układ wnętrz, a także stolarka okienna i drzwiowa z przełomu XVIII i XIX wieku oraz sztukaterie sufitowe, drewniane, kasetonowe stropy, kamienne i terakotowe posadzki. Z dawnego wyposażenia przetrwały także kominki (w tym jeden manierystyczny z 1639 roku) i piece kaflowe (m.in. klasycystyczny z XIX wieku). W ramach projektu rewitalizacji, fundacja planuje stworzenie galerii sztuki, przestrzeni edukacyjnych, a także biblioteki i czytelni. W pałacu znajdzie się miejsce dla stałej wystawy poświęconej twórczości Natalii LL, a także dla czasowych ekspozycji. W parku krajobrazowym, który otacza pałac, powstaną dwie szklarnie z historycznymi gatunkami roślin, wybieg dla danieli, ptaszarnia oraz plenerowa ekspozycja rzeźby. Całość ma nawiązywać do historycznego wyglądu angielskich parków krajobrazowych.
Zespół parkowo-pałacowy w Dobrocinie położony jest zaledwie 8 km od trasy S7, łączącej Warszawę z Gdańskiem, co czyni go łatwo dostępnym dla turystów i mieszkańców regionu. Bliskość stacji kolejowej dodatkowo zwiększa atrakcyjność tego miejsca jako centrum kulturalno-edukacyjnego. Fundacja ZW, działająca od 2019 roku, skupia się na promowaniu sztuki i nauk przyrodniczych. Organizacja, założona przez Mateusza Kozieradzkiego oraz Dawida Lewandowskiego, od początku swojego istnienia angażuje się w budowanie kolekcji dzieł sztuki, zbiorów przyrodniczych i archiwaliów. Misją fundacji jest wspieranie twórców i naukowców, a także edukacja poprzez organizację wystaw, publikacji i wydarzeń kulturalnych.
Pełna renowacja kompleksu planowana jest na 2029 rok, a do końca tego roku mają pojawić się wstępne wizualizacje. Projekt, który ma na celu ożywienie zaniedbanego historycznie miejsca, jest zależny od współpracy z lokalnym konserwatorem zabytków. Fundacja ZW liczy na wsparcie donatorów, którzy mogą stać się częścią tego wyjątkowego przedsięwzięcia, zyskując nie tylko możliwość uczestnictwa w corocznych balach organizowanych w Dobrocinie, ale także wyróżnienie na stronie internetowej fundacji oraz w publikacjach dotyczących historii obiektu. Fundacja ZW zaprasza wszystkich zainteresowanych do śledzenia postępów projektu i udziału w tworzeniu nowego centrum kultury na Warmii i Mazurach.
Źródło: Fundacja ZW, leksykonkultury.ceik.eu
Zdjęcia współczesne: Fundacja ZW
Czytaj też: Architektura w Polsce | Historia | Renowacja | Pałac | whiteMAD na Instagramie