Pałacyk Konopackiego w Warszawie przeszedł wzorcowy remont [ZDJĘCIA PRZED i PO]

Zabytkowy Pałacyk Konopackiego znajduje się przy ulicy Strzeleckiej w Warszawie. Dom zbudowano w 1865 roku i niedawno zakończył się jego gruntowny remont. Teraz zabytkowa bryła wygląda jak nowa.

Pałacyk Konopackiego był pierwszym murowanym budynkiem Nowej Pragi. Kiedyś mieszkał w nim Ksawery Konopacki, właściciel Nowej Pragi. Dom ze względu na dekoracyjne detale fasady zwany jest pałacykiem.

Przed rozpoczęciem remontu gmach był w opłakanym stanie. Przed 2017 rokiem działały w nim przedszkole, szkoła i znajdowały się lokale komunalne. Na szczęście zachowały się detale dekoracyjne na elewacji frontowej. Natomiast elewacja od strony podwórka była całkowicie pozbawiona detalu. Jedynie zachowana częściowo stolarka okienna i drzwiowa przypominała o historycznym wyglądzie. Na elewacji frontowej i szczytowej zachowały się żeliwne balkony. Dawny wystrój wnętrz został prawie całkowicie zniszczony, do naszych czasów dotrwał tylko historyczny układ pomieszczeń oraz fragmenty stolarki.

Badania stanu technicznego budynku wykazały jego duże zagrzybienie. Zastosowanie samych środków grzybobójczych mogło nie wystarczyć, dlatego wykonawca zdecydował się na skucie wszystkich tynków i miejscowe wypalanie murów. Robotnicy wykonali nową więźbę budynku, wymieniono część stropów oraz naprawiono spękanie ścian. Piwnice zostały osuszone, a fundamenty podbite.

Remont przeprowadzono na podstawie XIX wiecznej ryciny i wskazówek wojewódzkiego konserwatora zabytków. Odtworzono historyczne wejście ze szczytu pod loggią. Dodatkowo wyremontowano oryginalne żeliwne balustrady i wsporniki balkonów.

Pałacyk Konopackiego


Podczas prac remontowych odtworzono większość zniszczonych historycznych elementów. Ekipa remontowa wykonała nową dębową posadzkę. Zamontowała nową drewnianą stolarkę okienną i drzwiową, odtworzoną według stolarki historycznej. Klatki schodowe odzyskały swój pierwotny wygląd z drewnianymi stopniami i balustradami z drewnianych tralek i po-chwytów, które częściowo udało się zachować. W przyszłości chcemy także w miarę możliwości przywrócić drewniane wewnętrzne okiennice – czytamy w komunikacie wydanym przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

W sumie remont pałacyku objął cztery kondygnacje: piwnicę, parter, pierwsze piętro, poddasze i ogród. W nowej powierzchni na poziomie minus jeden zaplanowano wielofunkcyjną salę dla stu osób, sanitariaty i pomieszczenia magazynowe. Ocieplony stropodach nad całą częścią dobudowaną będzie pełnił funkcję tarasu na parterze. Docelowo w całym obiekcie działać będzie praski dom kultury.

Pałacyk formalnie jest zabytkiem od 2005 roku. Prace remontowe pochłonęły 16 milionów złotych.

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Ciekawostki | Renowacja | Metamorfoza

źródło: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków