Panda Tower

Panda Tower. Wieża widokowa, z której można obserwować pandy!

Panda Tower jest nowym projektem studia architektonicznego UDG Atelier Alpha dla nowego kampusu Bazy Badawczej Hodowli Pandy Olbrzymiej w Chengdu w Chinach. Inspiracją przy jej tworzeniu były pędy bambusa, który jest nie tylko ulubionym pożywieniem pand, lecz jednym z najpopularniejszych składników kuchni regionu Syczuan. 

Stolica prowincji Syczuan, czyli miasto Chengdu słynie głównie z obserwacji pand. W tym regionie znajdują się największe ośrodki pomocy i hodowli tych zwierząt. Głównym celem ośrodka Chengdu Panda Base jest przetrwanie gatunku tych zwierząt. Warto zaznaczyć, że rozrodczość pand jest bardzo niska. Mała liczebność gatunku wynosząca około 2000 osobników skutkuje bardzo małą szansą na zapłodnienie samic.

W naturalnych warunkach dorosła panda jest w stanie wychować jedynie jedno małe, natomiast drugie zostaje porzucone. Cały proces wychowywania trwa około półtora roku. Fakt ten sprawia, że kolejna ciąża może pojawić się dopiero po 2-3 latach. Przebywające na wolności pandy zwyczajnie mogłyby nie nadążyć z potomstwem. Ich środowisko naturalne jest niszczone pod pola uprawne. Kolejnym utrudnieniem dla nich są zmiany klimatyczne postępujące na terenach występowania pand. Stąd też zaistniała chęć niesienia im pomocy.

Panda Tower o powierzchni 4785 metrów kwadratowych posiada 11 pięter pełniących jednocześnie funkcję obserwacyjną oraz widokową. Każda kondygnacja mieści obszerny taras widokowy wychodzący na Park Ochrony Przyrody. Kształt wieży inspirowany był popularnym w regionie kwiatem — hibiskusem. Rozmiar pięter wieży zmniejsza się, idąc ku górze, tworząc sylwetkę przypominającą rozkwitający kwiat. Płyty i podpory nie posiadają żadnych ścian osłonowych ani krat. Są niemal całkowicie odsłonięte, aby oferować widoki niemal na każdym kroku.

Wszystkie piętra wieży łączą schody. Prowadzą do górnej części wieży, gdzie znajduje się system mechaniczny, który otwiera elementy fasady zgodnie z zaprogramowanymi kątami i prędkością. Zabieg ten ma miejsce w specjalne dni, takie jak narodziny nowych pand, powrót pandy olbrzymiej z zagranicznych ośrodków oraz ważne święta i festiwale. Otwarcie fasady przypomina wyrastanie pędu bambusa. W nocy konstrukcja jest podświetlana oraz w całości jest sterowana programowo, bazując na specjalistycznych obliczeniach matematycznych.

Czytaj też: Chiny | Ekologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie  | Technologia

Źródło: https://www.archdaily.com
Pracownia: UDG. Atelier Alpha
Zdjęcia: SIMON