Panele fotowoltaiczne na ekranach akustycznych. Pierwsze takie w Polsce

Projekt zrealizowała firma Alfa Bond Kohlhauer. Panele fotowoltaiczne zamontowano jako część ekranów akustycznych. W ten sposób ekran nie tylko ogranicza hałas, ale produkuje energię ze słońca.

Ekranów akustycznych w Polsce jest wiele. Ich podstawowym zadaniem jest ograniczanie hałasu, który dociera z dróg do pobliskich zabudowań mieszkalnych. Przez lata wygląd ekranów nieco ewoluował, ich producenci starają się poprawiać estetykę ekranów, aby lepiej pasowały do otoczenia. Teraz takie ekrany zyskały nową funkcjonalność – mogą produkować energię.

Instalacja została wykonana dla firmy Polmlek / Fortuna z Lidzbarka Warmińskiego. Ekrany z panelami zbudowano na parkingu, który oddziela firmę od osiedla mieszkaniowego. W ramach prac firma Alfa Bond Kohlhauer wymieniłą część modułów ekranu akustycznego i zamontowała panele fotowoltaiczne. W sumie zamontowano sześć takich paneli, które produkują 5,52 kW energii.

Panele zaprojektowano w taki sposób, aby po latach można było wymienić zużyte części. Urządzenia działają jak gotowe moduły, są okablowane i wystarczy je wpiąć do instalacji fotowoltaicznej. Zakłady mleczarskie w Lidzbarku Warmińskim planują, że takich ekranów zamontują w przyszłości więcej, ich łączna moc wyniesie więc kilkadziesiąt kW.


Podobne rozwiązanie już od kilku lat jest realizowane w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii. Gdyby wszystkie ekrany akustyczne w Polsce posiadały moduły fotowoltaiczne moglibyśmy zyskać wiele dodatkowej energii w polskim bilansie energetycznym. Co myślicie o takim pomyśle?

fot. R. Kohlhauer GmbH, Alfa Bond Kohlhauer Sp. z o.o.

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Wydarzenia | whiteMAD na Instagramie