Panuje tu świetny klimat. Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu po remoncie!

Wkrótce będzie można ją zobaczyć na własne oczy. Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu została wyremontowana. Jej wnętrza mają bogate zdobienia. Odnowione detale będzie można zobaczyć już 3 kwietnia.

Biblioteka Raczyńskich znajduje się w centrum Poznania. Otwarto ją w 1829 roku, była to pierwsza publiczna biblioteka na ziemiach zaboru pruskiego. Frontowa elewacja gmachu ma przypominać paryski Luwr. Na cokole ustawiono dwanaście charakterystycznych żeliwnych kolumn w porządku korynckim. Na osi symetrii znajduje się trójkątny tympanon. Cofnięcie pierwszego i drugiego piętra pozwoliło stworzyć loggię, której sufit zdobią ornamenty.

Gmach biblioteki ucierpiał podczas II wojny światowej. Podczas walk o Poznań w styczniu 1945 roku wybuchł pożar i w bibliotece spłonęło 180 tysięcy książek. Stanowiło to 90 procent zbiorów biblioteki. Odbudowę budynku rozpoczęto w 1953 roku według projektu Janiny Czarneckiej. Nadzorem autorskim i wyposażeniem wnętrz zajął się jej mąż Władysław Czarnecki.

W bibliotece dokładnie wyremontowano wnętrza. Z okazji zakończenia prac odbędzie się wydarzenie „U rodziny Raczyńskich. Otwarcie”. Bibliotekarze będą oprowadzać po pomieszczeniach biblioteki, opowiadając jej historię. Zaprowadzą też do Filii Sztuki, która od kwietnia działać będzie na I piętrze historycznego budynku, dając czytelnikom dostęp do ponad 60 tys. zbiorów (książek, płyt) z dziedzin m.in. malarstwa, teatru, architektury, muzyki, mody i wzornictwa. Oprowadzania będą odbywać się o godz. 12.00, 13.00, 14.00 oraz 16.00.

Sprawdź

Biblioteka Raczyńskich zaprasza też na pokazy bezcennych, przepięknie ilustrowanych atlasów, które poddane były konserwacji. O tajemnicach starych map opowie Krzysztof Grochowski z Działu zbiorów specjalnych. Pokazy atlasów ruszają o godz. 12.30, 13.30, 14.30 i 15.30. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu.pl. Wydarzenie „U rodziny Raczyńskich. Otwarcie” organizowane jest dzień po 236. rocznicy urodzin Edwarda Raczyńskiego, fundatora biblioteki w ramach projektu „Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych”.

Czytaj też: Biblioteka  | Zabytek | Wnętrza | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Poznań