Park Bednarskiego w Krakowie otwiera się po rewitalizacji.

Park Bednarskiego w Krakowie jest już gotowy. Prace rewitalizacyjne zostały zakończone zgodnie z planem. Oficjalne otwarcie parku zaplanowano na czwartek, 27 kwietnia. Z tej okazji władze miasta Krakowa organizują Piknik Retro dla mieszkańców.

Temat remontu parku Bednarskiego od samego początku budził ogromne emocje. Pojawiały się głosy, że prace rewitalizacyjne prowadzone w parku to niepotrzebne ulepszanie zabytkowego i urokliwego miejsca w Podgórzu. Zdaniem części mieszkańców park wymagał jedynie drobnych prac remontowych wykonanych niewielkim kosztem. Chodziło o remonty alejek, schodów, popiersia Bednarskiego, wymiany ławek, koszy na śmieci czy wybudowania toalety. Pod wpływem tych głosów opinii publicznej, Zarząd Zieleni Miejskiej ograniczył zakres remontu.

Remont zaczął się w styczniu 2022 roku. Projekt inwestycji “Rewaloryzacja parku im. Wojciecha Bednarskiego w Krakowie” zakładał przywrócenie jego historycznego charakteru w oparciu o materiały archiwalne oraz uzyskane wytyczne konserwatorskie. W ramach szeroko zakrojonej rewitalizacji zostało wykonane porządkowanie zieleni z zachowaniem istniejącego starodrzewia oraz wprowadzenie obiektów zgodnych z historycznym założeniem parkowym.

Park Bednarskiego


Park Bednarskiego zyskał łącznie ponad 50 nowych drzew, m.in. klonów pospolitych, kasztanowców, buków czy lip. W parku nie zapomniano też o zieleni niższej. Pojawiło się 7 tys. krzewów, 90 tys. bylin oraz 28 tys. roślin cebulowych.

Oko odwiedzających będą cieszyły m.in. długo kwitnące barwinki, paprocie, urokliwe parzydła leśne, bodziszki o dostojnych kwiatach, pachnące konwalie, różnokolorowe krokusy, lilaki oraz niezwykle odporna na warunki pogodowe wyjątkowa śnieguliczka. Dla małych mieszkańców parku pojawiły się specjalnie przygotowane: domki dla jeży oraz budki dla ptaków, nietoperzy i wiewiórek.

Zadbano również o parkowe budynki i obiekty małej architektury. Zabytkowa glorietta odzyskała swój dawny wygląd. Przebudowano także alejki i schody, zamontowano nowe ławki, stoły piknikowe, stojaki rowerowe, kosze, leżaki czy latarnie. Powstał również plac zabaw. Dużą zmianą są nowe obiekty, które pojawiły się w parku – altana z dachem w kolorze „zielonej szałwii Wagnera” i odbudowany “Dom Ogrodnika”, w którym będzie dostępna toaleta publiczna.

Wartość planowanych robót wyniosła 19 mln zł.

Wielkie otwarcie parku połączone z piknikiem i innymi wydarzeniami odbędzie się 27 kwietnia o godz. 17:00. Więcej informacji na wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/1888170541554022

Źródło: Archiwum ZZM, krknews.pl, gazetakrakowska.pl, krakow.pl

Czytaj też: Ekologia | Park  | Meble miejskie | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie