Park Czyżyny w Krakowie drugą najlepszą zieloną przestrzenią w Europie!

Krakowski Park Czyżyny zdobył drugą nagrodę w konkursie Green Cities Europe Award, w którym nagradzane są zielone przestrzenie w państwach Unii Europejskiej. Gala finałowa odbyła się 8 grudnia w Victoires du Paysage w Paryżu.

Jury konkursu doceniło Park Czyżyny w Krakowie ma 3 hektary i zbudowano go na terenie dawnej zajezdni autobusowej. Powstanie Parku Czyżyny w Krakowie było możliwe dzięki zaangażowaniu mieszkańców dzielnicy, wspieranej przez budżet obywatelski. Jako dawna zajezdnia autobusowa cały teren był prawie w 100 proc. pokryty asfaltem i betonem. Obecnie obrazy autobusów i samolotów pod stopami spacerowiczów przypominają o historii tego miejsca, zaś ponad 250 drzew, 14 000 bylin i krzewów tworzą wnętrza o zróżnicowanym charakterze. Znajdziemy tu styl angielski z alejami drzew i trawników oraz dziką ruderalną roślinność przypominającą o dawnych brukowanych nawierzchniach.

Park Czyżyny został zaprojektowany przez Jakabe Projekty sp. z o.o., która w ostatnim czasie połączyła się z Wojtyś Wójtowicz Architekci tworząc nową pracownię WWJA.

W parku powstały też place zabaw, ścianka wspinaczkowa, zjeżdżalnia, boisko do koszykówki i miejsce na grę w kręgle. Cała przestrzeń jest otwarta na wszystkich mieszkańców. Program przekwalifikowania i renaturyzacji w zagęszczonej i popularnej dzielnicy Krakowa, przemienił nieprzyjazną, opuszczoną okolicę zajezdni autobusowej, w 3-hektarowy ekologiczny miejski park z przestrzenią do zabawy.

Tereny zieleni to nie koszt, a zysk. Przynoszą większą bioróżnorodność, redukują stres cieplny, zmniejszają wpływ zmian klimatu, zwiększają wartość nieruchomości, ale co najważniejsze, budują spójność społeczną i polepszają zdrowie i samopoczucie mieszkańców – mówił Henk Raaijmakers, Prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Szkółkarzy (ENA).


Każdego roku nagroda Green Cities Europe Award wyróżnia atrakcyjne projekty zazieleniania miast w całej Europie. Celem jest nagradzanie inspirujących projektów, które w wyjątkowy sposób wykorzystują rośliny i zielone rozwiązania, aby pomóc złagodzić zmiany klimatu, walczyć z utratą bioróżnorodności, poprawić spójność społeczną i lokalne życie miejskie. W ostatniej edycji zgłoszono projekty z 13 krajów – Belgii, Bułgarii, Danii, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Irlandii, Włoch, Polski, Portugalii, Holandii i Szwecji. W konkursie zwyciężył realizowany w Alkmaar w Holandii program “Zazielenianie i Bioróżnorodność”. O tej realizacji niebawem napiszemy.

Więcej o samym parku pisaliśmy TUTAJ.

źródło: Green Cities Europe, UM Kraków

Czytaj też: Kraków | Place, Skwery, Parki  | Ekologia | Zieleń | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie