PO

Park im. Franciszka Ornassa w Gdyni. Dziki parking zmienił się w zielony skwer!

Park Franciszka Ornassa w Wielkim Kacku w Gdyni zajął miejsce nieużytku, który przez długi czas był dzikim parkingiem. Na terenie nowo powstałego parku nasadzono nowe drzewa, powstała mała architektura w postaci ławek, czy śmietników. Znalazło się również miejsce na hotele dla owadów. Realizacja powstała w ramach gdyńskiego budżetu obywatelskiego. 

Zielony skwer znajduje się przy ul. Starodworcowej – pomiędzy ulicami Nowodworcową i Solną. To realizacja zwycięskiego projektu, który stworzono w ramach Budżetu Obywatelskiego, zgłoszonego przez mieszkańców Wielkiego Kacka. Dzielnicowa przestrzeń przeszła całkowitą metamorfozę. Na terenie parku pojawiły się  ścieżki spacerowe, mała architektura, budki dla owadów, a także zieleń w postaci krzewów, trawników i drzew. Dzięki temu miejsce to sprzyja sąsiedzkiej integracji.

“Park Franciszka Ornassa znajduje się nieopodal parku kieszonkowego przy ul. Starodworcowej. Cieszy mnie zaangażowanie Rad Dzielnic w takie inicjatywy społeczne i tworzenie tak niezwykłych zielonych miejsc na mapie Gdyni” – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.


Jak podkreślał Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji: “Skwer przy ul. Starodworcowej jest wspaniałym przykładem działania Budżetu Obywatelskiego. Dzięki inicjatywie mieszkańców i środkom miejskim ten mało atrakcyjny teren przeistoczył się w piękny, zielony i przyjazny mieszkańcom park. Dopełnieniem całego procesu jest nadanie temu miejscu patrona, co właśnie się stało, dzięki przyjęciu przez Radę Miasta odpowiedniej uchwały. To istotne działanie, które dodaje charakteru dzielnicy i buduje jej tożsamość.”

Aby dopełnić przemiany tego miejsca, Rada Dzielnicy Wielki Kack wystąpiła do samorządu o nadanie parkowi imienia Franciszka Ornassa – nauczyciela pracującego w szkole w przedwojennym Wielkim Kacku i obrońcy Gdyni z czasów II wojny światowej. Na marcowej sesji Rady Miasta Gdyni radni przyjęli uchwałę nadającą mu tę nazwę.

“Nadanie nazwy terenowi zielonemu przy ul. Starodworcowej symbolicznie wieńczy realizację tego ważnego dla dzielnicy projektu. Dotychczas Franciszek Ornass był uhonorowany jedynie jako zbiorowy patron X LO im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej. Stąd, gdy dzięki głosom mieszkańców w Budżecie Obywatelskim 2017 w miejscu zaniedbanego klepiska powstał park przed wielkokacką szkołą, Ornass wydawał się idealnym wyborem jako jego patron. Wszak był to nauczyciel ze wsi Wielki Kack, który swoją wierną służbę ojczyźnie przypłacił życiem” – mówił Kajetan Lewandowski, wnioskodawca projektu w Budżecie Obywatelskim i pomysłodawca nadania parkowi imienia Franciszka Ornassa.

Podczas uroczystości, w której wezmą udział przedstawiciele władz miasta, członkowie rodziny patrona, przedstawiciele Rady Dzielnicy Wielki Kack oraz społeczności kaszubsko-pomorskiej, zostanie odczytana uchwała Rady Miasta Gdyni. Będzie też odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Franciszkowi Ornassowi.

“To ważne wydarzenie dla miasta, jak i Wielkiego Kacka. Inicjatorem powstania parku był nasz kolega z rady dzielnicy – Kajetan Lewandowski, który zgłosił ten pomysł do Budżetu Obywatelskiego, a po jego zrealizowaniu zaproponował osobę Franciszka Ornassa na patrona parku. Rada dzielnicy również mocno wspiera ten projekt, przeznaczając środki finansowe na jego dalszy rozwój. Niezmiernie cieszymy się, że w naszej dzielnicy mamy tak urokliwe miejsce, które już 1 września zyska wspaniałego patrona – Franciszka Ornassa. Uroczystość będzie doskonałym zwieńczeniem tej zielonej inwestycji, zapraszamy na nią wszystkich mieszkańców i miłośników naszej dzielnicy” – podsumowuje Piotr Szpajer, przewodniczący Rady Dzielnicy Wielki Kack.

Franciszek Ornass mieszkał i pracował w Wielkim Kacku. Urodził się 15 września 1910 roku we wsi Rajkowy w powiecie tczewskim. W 1930 roku ukończył seminarium nauczycielskie w Wejherowie i do wybuchu II wojny światowej pracował jako nauczyciel w szkole powszechnej w Wielkim Kacku. Jako porucznik rezerwy wojska polskiego wziął udział w kampanii wrześniowej. Przydzielony do 2. Morskiego Pułku Strzelców uczestniczył w walkach o obronę Gdyni. Ranny na Kępie Oksywskiej został wzięty do niewoli i wywieziony do obozu jenieckiego w Prenzlau. Za powiadomienie polskiego wywiadu wojskowego o działaniach V kolumny na terenie Wielkiego Kacka został przeniesiony do obozu koncentracyjnego Stutthof, gdzie zginął w czerwcu 1940 roku. Przed wojną został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za pracę pedagogiczną i społeczną, a pośmiertnie Krzyżem Virtuti Militari za męstwo wykazane w obronie Gdyni we wrześniu 1939 roku.

Czytaj też: Ekologia | Miasto | Gdynia | Metamorfoza | Architektura w Polsce | Park  | Zieleń

źródło: gdynia.pl