Park Grzegórzecki w Krakowie. To może być zielona wizytówka miasta

Miasto pokazało, jak będzie wyglądać Park Grzegórzecki w Krakowie. Jego największym atutem będą drzewa, które rosną tam od wielu lat.

Pracownicy magistratu podkreślają, że w projekcie priorytetem i główną inspiracją stał się zastany, dojrzały drzewostan i chcą, aby zagospodarowanie parku nie zmieniło tego leśnego klimatu. Nowe elementy architektury mają sprawić, że z zielonej oazy chętniej będą korzystać mieszkańcy. Wszak to teren liczący niemal 5 hektarów.

Park Grzegórzecki ma stać się atrakcyjnym miejscem przyciągającym ludzi we wszystkich grupach wiekowych. Na jego terenie znajdą się dwa zabytkowe budynki, które zostaną wyremontowane i dostosowane do nowych funkcji. Przykładem jest wiata o żelbetowej konstrukcji, która stanie się wielofunkcyjnym pawilonem. Będzie tu można organizować targi, wydarzenia kulturalne i koncerty. Pawilon zostanie przeszklony, aby przebywając w środku móc ciągle cieszyć oczy zielonym widokiem.

Kolejnym jest budynek biurowo-sztabowy z gankiem wspartym na filarach. Zbudowano go w okresie międzywojennym XX wieku. Wkrótce zmieni się jego funkcja – będzie tam działać pawilon z funkcją gastronomiczną. Znajdzie się w nim ogólnodostępna sala, w której mieszkańcy będą mogli się spotykać podczas wydarzeń. Działać tu będzie też toaleta.

Park zyska ścieżkę poprowadzoną blisko koron drzew. To niemal niewidoczna konstrukcja, która pozwoli obserwować przyrodę z nieco innej perspektywy.


Najmłodszych ucieszy plac zabaw. Zbudowany zostanie w miejscu budynku, który został zaplanowany do wyburzenia. Urządzenia na placu zabaw dopasowują się kształtem do nieregularnego terenu. Projekt przewiduje wykorzystanie elementów o ciemnej kolorystyce, aby wtopiły się w krajobraz.

W miejscu istniejącego, technicznego zbiornika zaplanowano powstanie stawu. Będzie on pełnił funkcje przyrodnicze oraz wypoczynkowe. Woda w stawie ma też poprawiać mikroklimat parku.

I teraz najważniejsze – kiedy park powstanie? Miasto nie podało terminu. Problemem są pieniądze, których póki co brakuje w budżecie.

Autorzy projektu: Zespół Kształtowania Przestrzeni Miejskich Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, w składzie: Katarzyna Opałka, Katarzyna Dzięciołowska, Magdalena Kruk, Oliwia Kaleta, Izabela Saniawa Pracownia Inżynierska Czesław Hodurek.

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Czytaj też: Kraków | Ekologia | Zieleń | Park  | whiteMAD na Instagramie